Litva a Rumunsko kritizují návrh na změnu azylového systému

19.05.2016
Euroskop, čtk

Ke kritikům návrhu Evropské komise na automatické přerozdělování uprchlíků se řadí i prezidentka Litvy Dalia Grybauskaiteová a její rumunský partner Klaus Iohannis. Záměr Bruselu oba rázně odmítli. Proti změnám v azylovém systému navrženém komisí se začátkem května důrazně postavily státy visegrádské skupiny – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

„Správným způsobem, jak řešit nějaký problém, je spíše nabídnout aktivní řešení, než se soustředit na sankce,“ prohlásil podle agentury DPA Iohannis ve Vilniusu, kde je nyní na návštěvě.

Obdobně striktně odmítavé stanovisko zaujala i hlava litevského státu. „Můj názor na tento návrh je velmi negativní,“ řekla prezidentka. Místo hledání společného řešení by plány Bruselu členské státy ještě víc polarizovaly. Nemělo by jít o žádný „donucovací systém“, dodala podle agentury BNS.

V4 je proti povinným kvótám

Česká republika stejně jako ostatní státy visegrádské čtyřky jakékoli plány na povinné přerozdělování žadatelů o azyl odmítá. „Jsme pro důslednou ochranu hranic a stoprocentně funkční hotspoty. Na experimenty s kvótami není čas,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru.

Evropská komise 4. května představila svůj návrh reformy způsobu řešení žádostí o azyl. Stávající pravidlo, že žádost má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, má být doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU. Spouštěl by se automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi. Ze systému by mělo být možné se dočasně vyplatit částkou 250.000 eur za jednoho odmítnutého žadatele.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek