25.05.2016
Euroskop, čtk
Ambicí Slovenska během jeho nadcházejícího předsednictví v Evropské unii bude podle šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka nasměrovat evropskou osmadvacítku k udržitelné migrační a azylové politice. Bratislava také hodlá prosazovat prohlubování ekonomické spolupráce a rozvoj energetické unie. Program předsednictví slovenská vláda definitivně schválí až po červnovém referendu o setrvání Británie v EU.
Slovensko převezme své historicky první předsednictví v EUna začátku července, tedy krátce po britském referendu o setrvání v unii. „V případě hlasování pro setrvání v unii nás čeká implementace dohody mezi Evropskou unii a Spojeným královstvím. Negativní výsledek by byl výzvou pro celou integraci, protože zatím neexistuje precedens vystoupení země z Evropské unie,“ řekl Lajčák. Právě kvůli britskému referendu Slovensko schválí svůj program předsednictví v EU až na konci června.
Důležitá je ochrana schengenských hranic, uvedl Lajčák
„Očekáváme, že během našeho předsednictví začne fungovat evropská pohraniční a pobřežní stráž, která zlepší schopnost Evropské unie řídit vnější hranice a zajišťovat návraty nelegálních migrantů,“ řekl dnes Lajčák před poslanci slovenské sněmovny o prioritách slovenského předsednictví.
Migrační politika by podle Lajčáka měla být založena na ochraně vnějších hranic, znovuobnovení schengenského prostoru volného pohybu osob a na spolupráci se třetími zeměmi.
Slovensko se v migrační krizi postavilo proti přerozdělování uprchlíků v unii na základě povinných kvót a toto rozhodnutí většiny členských států EUloni napadlo u unijního soudu. Země by podle Lajčáka ale uvítala atraktivnější podmínky pobytu pro vysoce kvalifikované migranty na území unie.
Kromě migrace se další z celkem čtyř hlavních témat slovenského předsednictví v EUtýkají užší spolupráce v ekonomické oblasti, rozvoje energetické unie a podpory sousedské politiky EU.
Slovenskou prioritou v EU bude podpora malých a středních podniků
„Prioritním tématem našeho předsednictví bude hospodářsky silná unie. Budeme prosazovat prohlubování hospodářské a měnové unie. Ve finanční oblasti je jedním z klíčových témat podpora malých a středních podniků jako hlavních tvůrců pracovních míst,“ řekl Lajčák, podle něhož chce Bratislava také dosáhnout pokroku v integraci kapitálových trhů.
Slovensko plánuje prosazovat rozvoj energetické unie a jednotného digitálního trhu. „Jak nám avizovala Evropská komise, slovenské předsednictví bude pro energetickou unii klíčovým semestrem, ve kterém budou představeny hlavní návrhy. Naším cílem zůstává bezpečná a čistá energie za ceny dostupné pro spotřebitele,“ uvedl slovenský ministr zahraničí.
Autor: Euroskop, čtk