Prouza: Doporučení EK pro hospodářství ČR jsou smysluplná

31.05.2016
Euroskop, čtk

Doporučení Evropské komise pro hospodářskou politiku ČR pro letošní rok jsou smysluplná a v souladu s tím, co chce vláda dělat, po pondělním setkání eurokomisařky Věry Jourové s představiteli českých ministerstev, odborů a podniků to novinářům řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. ČR by měla podle něj doporučení zapracovat například na dlouhodobé udržitelnosti svých veřejných financí, snižování překážek pro investice a na vyšší atraktivitě učitelské profese.

Počet doporučení pro všechny země EU klesl proti minulému roku ze 115 na 89. V případě ČR došlo ke snížení ze čtyř na tři doporučení, což je podle Prouzy výsledkem výborné makroekonomické situace ČR. Česko také pokročilo v boji s daňovými úniky, v boji proti korupci a v přijetí reformy vysokého školství, dodal.

„Nic bych na doporučeních neměnil. Vycházejí z programového prohlášení vlády, jsou tedy v souladu s jejím směřováním. Všechna doporučení jsou v souladu s tím, co chce vláda dělat,“ uvedl Prouza.

Komise doporučuje zlepšení investičního prostředí, především snížením regulačních a administrativních bariér, a to zejména v dopravě a energetice. Zlepšit by se měla dostupnost elektronických služeb státní správy. Doporučení se zmiňuje také o potřebě učinit zbývající protikorupční reformy a zlepšit způsob, jakým jsou přidělovány veřejné zakázky.

Komise varuje před dopady stárnutí populace

V souvislosti s veřejnými penězi komise ve svém pravidelném každoročním materiálu připomíná možná budoucí rizika v systému zdravotní péče či v penzijním systému vzhledem ke stárnutí populace.

Česko by se podle Bruselu mělo rovněž více věnovat vzdělávání. Pomoci by tomu měla nejen větší provázanost mezi akademickým světem a firmami, ale také snaha zvýšit atraktivitu učitelského povolání.

Stejně jako v minulých letech unijní exekutiva v doporučeních pro ČR upozorňuje na potřebu většího zapojení znevýhodněných dětí, včetně dětí romských, do škol a školek. Odstranit je také třeba překážky, které brání v přístupu na pracovní trh méně zastoupeným skupinám, například ženám.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek