I po Brexitu by Češi měli nárok na zdravotní ošetření v Británii

17.06.2016
Euroskop, čtk

Pokud by se Britové rozhodli příští týden v referendu pro odchod z Evropské unie, což bývá označováno zkratkou Brexit, zajištění zdravotní péče pro Čechy pobývající v Británii by se to podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy nijak nedotklo. Dále by měli možnost léčit se v britských zdravotnických zařízeních, a to na základě mezistátní smlouvy z roku 1976.

„Pro pojištěnce ČR, kteří nyní jsou ošetřováni ve Velké Británii podle pravidel EU, to nebude znamenat žádný problém, protože v případě, že by skutečně Velká Británie EU opustila, tak znovu začne platit smlouva, kterou máme podepsanou s Velkou Británií od roku 1976,“ řekl.

Finanční transakce mezi sedmi českými zdravotními pojišťovnami a britským Národním zdravotním systémem NHS vyřizuje Kancelář zdravotního pojištění. Podle její výroční zprávy bylo loni v Británii ošetřeno při přechodném pobytu 99 českých pojištěnců za téměř 5,37 milionu korun a pět lidí pojištěných mimo stát bydliště za zhruba 564.000 korun.

Nyní jako členská země umožňuje Británie občanům ČR, aby se léčili jako ostatní obyvatelé EU po předložení evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Češi mají nárok na úhradu takové zdravotní péče od své zdravotní pojišťovny, jakou mají tamní pojištěnci. Pokud Britové něco doplácejí, musejí si doplatit také Češi. Může jít o poplatky za některá vyšetření či doplatky na léky nebo i jejich plnou úhradu v hotovosti. Po návratu mohou svoji pojišťovnu požádat o refundaci

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek