Největší šance na vedení Toryů má Theresa Mayová

01.07.2016
Euroskop, čtk

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová ve svém tažení za předsednickým postem Konzervativní strany a tím i premiérským úřadem má oproti ostatním čtyřem kandidátům zdaleka největší podporu.

Podle britských médií se za Mayovou již postavilo nejméně pět členů kabinetu a pětina konzervativních poslanců. Deník Daily Mail označil Mayovou za jedinou z pětice uchazečů o křeslo ministerského předsedy, která má dostatečné kvality vést Spojené království. Navíc podle listu svou vážností a rozhodností vyvolává vzpomínky na první a dosud jedinou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

Čestná politička s citem pro detail

„Daily Mail je přesvědčen o tom, že pouze paní Mayová má ty správné kvality, formát a zkušenosti, aby sjednotila stranu i zemi,“ napsal v komentáři protiunijně zaměřený deník, který je po bulváru The Sun druhým nejčtenějším listem v zemi. Daily Mail v Mayové vidí člověka, který je schopen prosadit nový a čestný politický přístup. Mezi její kvality rovněž zahrnul morálku ve veřejné službě, názorovou pevnost, obrovské odhodlání tvrdě pracovat či pozornost pro detail.

Za Mayovou se dosud postavilo více než 70 konzervativních poslanců, kteří v úterý začnou s postupným proškrtáváním nynější pětičlenné kandidátky. Výsledkem budou jen dva kandidáti, ze kterých pak nového předsedu vyberou korespondenčně členové strany. Vítěz bude znám 9. září.

Kdo může Mayovou ohrozit?

Nejnověji přislíbili podporu Mayové ministři obrany a dopravy Michael Fallon a Patrick McLoughlin. „Theresa je tou nejlepší osobou, která povede náš odchod z Evropské unie a opětovné získání suverenity a která zároveň ochrání náš těžce vydobytý hospodářský rozkvět,“ uvedl Fallon.

O křeslo ministerského předsedy se chtějí utkat vedle Mayové také ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z unie Boris Johnson.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek