Švédsko a Norsko prodloužily hraniční kontroly o další tři měsíce

14.11.2016
Euroskop, čtk

Švédsko a Norsko prodloužily do února 2017 pohraniční kontroly, které byly zavedeny s cílem omezit počet migrantů vstupujících na jejich území. Informoval o tom zpravodajský server The Local.

Švédská vláda přijala rozhodnutí o zachování kontrol až do 11. února příštího roku poté, co země Evropské unie v pátek potvrdily říjnový návrh Evropské komise právně umožňující prodloužení kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru až o čtvrt roku. Prodloužení kontrol oznámilo už i Německo na svých hranicích s Rakouskem.

Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko zavedly půlroční kontroly na částech svých hranic kvůli migrační krizi už loni na podzim, v květnu byly kontroly o dalších šest měsíců prodlouženy. Ve Švédsku jsou příchozí kontrolováni na mostě z Dánska přes průliv Öresund, jakož i v přístavech Trelleborg, Malmö, Helsingborg a Göteborg.

Pohraniční kontroly prodoužilo i Norsko

Místní obyvatelé kontroly autobusů, vlaků a aut na mostě přes Öresund kritizují, protože zdržují pracující, kteří denně jezdí mezi jižním Švédskem a dánskou metropolí Kodaní. Ministr vnitra Anders Ygeman by se těmito stížnostmi měl zabývat příští týden na schůzce se svými dánskými kolegy v Bruselu.

Do 11. února 2017 prodlužuje pohraniční kontroly také další člen schengenského prostoru Norsko, oznámila v pátek norská vláda. Kontroly se týkají všech pasažérů připlouvajících na trajektech z Dánska, Švédska a Německa, sdělil ministr spravedlnosti Anders Anundsen.

„Ačkoli množství žadatelů o azyl bylo v průběhu roku nízké, stále ještě panuje velká nejistota. Pro vládu je důležité zachovat dočasné pohraniční kontroly,“ prohlásil mluvčí ministerstva Ove André Vanebo.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek