13.12.2016
Euroskop, čtk
Občané Evropské unie, kteří žili v Británii už před referendem o vystoupení, by měli mít právo v zemi zůstat navzdory brexitu, míní skupina britských poslanců. Podle nich tito lidé poslouží k výhodnější dohodě s členskými státy EU, uvedl v pondělí deník The Daily Mail. Poslanecký tým, který se skládal ze zastupitelů z různých stran, věří, že by občané EU, kteří žijí v Británii, měli mít stejná práva jako lidé s britským občanstvím.
V současné době v Británii žije 2,8 milionu lidí ze zemí EU. Podle poslanců by měli mít stejný nárok na zdravotní péči, sociální služby a vzdělání, jako mají Britové. Na nově příchozí by se to nevztahovalo. Opoziční poslankyně Gisela Stuartová, která poslaneckému týmu předsedala, tvrdí, že se na nutnosti být otevřenější vůči evropským migrantům shodla většina poslanců. Shodli se prý i na tom, že občané EU, kteří v Británii žili už před referendem, by měli mít navzdory brexitu právo zůstat.
„Měli bychom v jednáních o našem odchodu z osmadvacítky potvrdit, že lidé z EU, kteří v Británii žili už před referendem, mohou zůstat. To by mělo ostatním zemím dát jasný signál, že s nimi chceme zachovat dobré vztahy. Na oplátku bychom od nich měli očekávat, že se k našim občanům, kteří žijí u nich, zachovají stejně. První krok je však na nás,“ řekla Stuartová. Podle organizace Three Million, která podporuje občany EU v Británii, však britská vláda hodlá tyto lidi pouze použít během jednání o odchodu z EU jako rukojmí.
O odchodu Spojeného království z EU se rozhodlo v referendu v červnu letošního roku. Pro odchod Británie z EU se vyslovilo 51,9 procenta obyvatel, pro setrvání hlasovalo 41,8 procenta. Britský parlament minulý týden podpořil harmonogram vlády na spuštění procesu odchodu země z Evropské unie. Kabinet chce zahájit jednání o opuštění EU do března příštího roku. V Británii loni podle odhadů pracovalo kolem 37 tisíc českých občanů. Nejčastěji našli místo ve službách a pohostinství.
Autor: Euroskop