01.02.2017
Euroskop, čtk
Evropská unie v současnosti čelí výzvám, které jsou nebezpečnější než cokoliv za uplynulých 60 let evropské integrace, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. V dopise, kterým v úterý prezidenty a premiéry zemí unie pozval na páteční neformální summit v maltské metropoli Vallettě, také varoval, že rozpad EU by nevedl k obnově „jakési bájné plné suverenity“ jejích bývalých členů, ale naopak k jejich závislosti na mocnostech jako jsou USA, Rusko nebo Čína. Znepokojující vyjádření nové americké administrativy přitom podle něj pro unii znamenají nejistotu.
„Změna ve Washingtonu staví EU do složité situace. Zdá se totiž, že nová administrativa zpochybňuje posledních 70 let americké zahraniční politiky,“ napsal šéf unijních summitů Donald Tusk o krocích týmu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V odstavci týkajícím se vnějších výzev Tusk novou administrativu v USA zmínil společně s asertivním chováním Číny, s ruským postupem vůči Ukrajině i dalším sousedům, s Islámským státem a válkami, terorem a anarchií na Blízkém východě. Poprvé v historii se ve stále multipolárnějším světě mnozí projevují protievropsky či „přinejlepším euroskepticky“ podotkl. Upozornil také na růst nacionalismu a xenofobie v unii samotné.
Tusk varoval před poklesem víry v integraci
„Ve světě plném napětí a konfrontace potřebujeme odvahu, rozhodnost a politickou solidaritu Evropanů. Bez toho nepřežijeme. Když nevěříme sami v sebe, v hlubší smysl integrace, proč by v to měl věřit kdokoliv jiný?“, podotkl v dopise Tusk.
„Třetí hrozbou je stav mysli proevropských elit. Stále více je viditelný pokles víry v politickou integraci, poddávání se populistickým argumentům a zpochybňování základních hodnot liberální demokracie,“ napsal Tusk.
Autor: Euroskop