Německo vyloučilo dvoustrannou obchodní dohodu s USA

27.02.2017
Euroskop, čtk

Německo vyloučilo uzavření dvoustranné obchodní dohody se Spojenými státy, prohlásil to v pátek mluvčí německého ministerstva zahraničí. Podle něj musí Evropská unie vystupovat jednotně. Současná americká vláda Donalda Trumpa dává přednost bilaterálním smlouvám, nikoliv mnohostranným, které zahrnující více zemí.

Mluvčí ministerstva Martin Schäfer uvedl, že Evropa udělá dobře, když bude vystupovat jednotně jako vnitřní trh a velký blok. Za Německo i ostatní členské země Evropské unie uzavírá obchodní smlouvy Evropská komise. „To je právní stav, kterému nemáme politicky co vytknout – právě naopak,“ prohlásil Schäfer.

Americká média nedávno uvedla, že poradce prezidenta Donalda Trumpa Steven Bannon řekl německému velvyslanci ve Washingtonu, že vláda USA chce posílit dvoustranné vztahy s jednotlivými evropskými zeměmi, místo aby jednala s celou EU. K těmto zprávám se Schäfer odmítl blíže vyjádřit. Podle něj není vhodné komentovat důvěrné rozhovory.

Řada pozorovatelů se domnívá, že kvůli Trumpovi jsou jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP již mrtvá. Dohoda měla vytvořit zónu volného obchodu mezi EU a USA. Trump již oficiálně vypověděl účast USA v obdobné smlouvě TPP, která liberalizuje obchod mezi zeměmi kolem Tichého oceánu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek