16.05.2017
Euroskop, čtk
Boj proti plýtvání potravinami dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili poslanci Evropského parlamentu. Schválili usnesení, ve kterém Evropskou komisi vyzývají, aby přijala opatření ke snížení množství zbytečně vyhozených potravin do roku 2030 až o polovinu. Omezit plýtvání by europoslanci chtěli například pomocí daňových úlev při darování potravin, ale i osvětou spotřebitelů v oblasti označování potravin.
V současnosti se v EU podle údajů Evropského parlamentu každý rok zbytečně vyhodí asi 88 milionů tun potravin, tedy asi 173 kilogramů na osobu na rok. Jde o potraviny v hodnotě kolem 142 miliard eur (3,8 bilionu Kč). Při výrobě potravin a likvidaci potravinového odpadu vzniká navíc zhruba 170 milionů tun oxidu uhličitého.
Podle poslanců by měla komise plýtvání omezit přijetím opatření, která by vedla ke zrušení omezení na potravinové dary, aby se nezávadné jídlo, které by jinak skončilo v koši, mohlo dostat k potřebným. Komise by se podle europarlamentu měla zasadit také o větší osvětu mezi spotřebiteli. Jasnější by podle něj mělo být to, co přesně znamenají obraty „minimální trvanlivost do“ a „spotřebujte do“. Polovina zbytečně vyhozených potravin totiž pochází z domácností.
Během pondělní rozpravy v plénu, která se věnovala dnes schválenému usnesení, panovala mezi europoslanci vzácná shoda, že je třeba současnou situaci změnit. Zpravodajka Boljana Borzanová označila současný stav za „morálně nepřijatelný“. Za „neetický a nemorální“ označil současný stav také eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis, který slíbil, že komise parlament vyslyší a bude pracovat na přijetí opatření, které by současný neutěšený stav změnily.
Autor: Euroskop