Společnost Airbnb zprostředkující pronájem ubytování se minulý týden zavázala, že dosáhne souladu s požadavky Evropské komise a spotřebitelských úřadů EU. Učinila tak v souvislosti s výzvou Komise a dalších úřadů z července tohoto roku, aby provedla nezbytné změny svých podmínek a zlepšila zobrazování svých cen.
Tyto změny se firma zavázala provést na svých webových stránkách u všech jazykových verzí v EU do konce roku 2018.
Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, krok společnosti ocenil a k jejímu rozhodnutí uvedla: „Vítám skutečnost, že Airbnb je ochotna učinit nezbytné změny, aby zajistila úplnou transparentnost a spotřebitelé přesně věděli, za co platí.“
Netransparentní ceny
Airbnb se zavázala, že bude, oproti současné praxi, uvádět celkovou cenu rezervace, včetně dalších poplatků, například poplatků za služby a úklid.
Dále se zavázala, že pokud není možné stanovit konečnou cenu předem, bude spotřebitele jasně informovat o případných dodatečných poplatcích. Další závazek této společnosti spočíval v tom, že bude zřetelně uvádět, zda ubytování nabízí soukromý, nebo profesionální hostitel, jelikož se podle toho mohou lišit pravidla pro ochranu spotřebitele.
Airbnb by od konce roku měla uvádět celkovou cenu rezervace, včetně poplatků za úklid či rezervaci. Zdroj: Pixabay.com
Podmínky v souladu s pravidly EU
Airbnb přislíbila, že ve svých smluvních podmínkách provede řadu změn tak, aby byly v souladu s pravidly EU pro ochranu spotřebitele. Po úpravách z nich vyplyne, že spotřebitelé budou moci využít všech dostupných opravných prostředků, a zejména svého práva na žalobu hostitele v případě osobní újmy nebo jiné škody.
Společnost bude dále spotřebitele jasně informovat o jejich právu podat žalobu proti Airbnb u soudů země, v níž mají bydliště. Firma také bude do boudocna muset zákazníky informovat, pokud se rozhodne ukončit smlouvu nebo odstranit obsah, a oprávní je k podání opravného prostředku a k případnému získání náhrady škody.
Krok Airbnb jako reakce na výzvu Komise
V polovině července Evropská komise společně s úřady na ochranu spotřebitele zemí EU vyzvala firmu Airbnb, aby do konce prázdnin přišla s konkrétními kroky, jak uvede své smluvní podmínky do souladu se spotřebitelskou legislativou Unie.
Současné smluvní podmínky totiž vedle sporného informování o cenách mají i kontroverzní ustanovení, ve kterých se spotřebitel vzdává některých práv, na která má v unii nárok.
Ve výsledku by tak po provedení změn měli unijní spotřebitelé být lépe informováni a jejich spotřebitelská práva lépe chráněna.
Autor: Euroskop