Chmelař: Země V4 musejí víc komunikovat s Evropskou komisí

19.10.2017
Euroskop, čtk

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ve středu večer ve 13. patře bruselského paláce Berlaymont krátce zapózovali fotografům a pak se usadili k pracovní večeři s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Schůzka, svolaná v předvečer říjnového summitu EU, měla dokládat zájem Komise o postoje a názory zemí středoevropské skupiny.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře byla diskuse u večeře otevřená a velice upřímná. Shoda tak panovala například nad tím, že jakékoliv debaty o budoucnosti Unie se musí odehrávat na formátu všech členských zemí bloku. „Aby nebylo postupováno způsobem, který nějaké státy vyčleňuje,“ poznamenal Chmelař. Shoda panovala podle něj také na potřebě většího porozumění mezi východem a západem Unie.

„Musíme více komunikovat v některých věcech. Celá řada problematik je z obou stran otevřená a chybí komunikace a vysvětlování,“ podotkl český státní tajemník před novináři. Proto V4 bude do budoucna více s Komisí mluvit tak, aby bylo možné lépe pochopit argumenty druhé strany. Podobné schůzky se tak budou opakovat i do budoucna, řekl.

Chmelař: Komise do eurozóny nikoho nenutí

Země EU začínají o budoucnosti bloku diskutovat v souvislosti s britským odchodem z bloku. Zatímco Juncker ve své představě zdůrazňuje potřebu společného postupu všech unijních států, například francouzský prezident Emmanuel Macron nabízí vizi úzké spolupráce menší skupiny zemí, například těch, které platí eurem.

Podle Chmelaře je toto ale jen menšinový názor. „To je řekl bych radikálně minoritní názor. My se shodli na tom, že debata musí probíhat na formátu EU 27 a Evropská rada musí mít hlavní slovo,“ řekl. Komise a Juncker podle něj nikoho do eurozóny nenutí, nabízí jen státům bez eura „určitý mechanismus“, který by jim s přiblížením pomohl. „Bylo jasně řečeno, že žádný nátlak nebude. Je to naše rozhodnutí,“ dodal Chmelař.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek