ČR spustí se státy V4 projekt na lepší ostrahu hranic Libye

08.12.2017
Úřad vlády, Euroskop

Česká republika spustí s dalšími státy Visegrádské skupiny (Slovensko, Polsko, Maďarsko) společný projekt na posílení ostrahy libyjských hranic a zlepšení podmínek uprchlíků přímo v Libyi. Cílem má být předcházet migračním krizím pomocí přímo v zemích původu.

„Jedná se o další z řady českých aktivit k prevenci migračních krizí. Česká vláda již delší dobu vybízela ke společnému projektu s dalšími státy V4. Maďarské předsednictví úspěšně zorganizovalo tuto iniciativu a jsem rád, že po několikatýdenních vyjednáváních došlo k dohodě. Je v zájmu České republiky, aby se tento projekt realizoval,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Příspěvky České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska poputují do Svěřeneckého fondu pro Afriku, který byl před dvěma lety zřízen za účelem pomoci zdrojovým a tranzitním zemím migrace v Africe. Česká republika do něj doposud přispěla částkou 1,66 milionu eur, a patří tak mezi největší přispěvatele ze zemí střední a východní Evropy.

Česko dlouhodobě aktivně prosazuje důraz na ochranu vnějších hranic a pomoc EU přímo ve třetích zemích. Letos v létě vláda mimo jiné schválila příspěvek ve výši 25 milionů korun, který byl zaslán na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. Zároveň se ČR soustředí i na pomoc přímo v postižených oblastech.

Minulý týden ČR spustila ve spolupráci s Itálií projekt, který se zaměřuje na zlepšení situace lidí v Pobřeží slonoviny. Český příspěvek ve výši zhruba 26 milionů korun poputuje nejen na zlepšení zdravotní péče, ale také k usnadnění návratu uprchlíků zpět do této země.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek