Orbán: Západ EU kritizuje V4, protože jsou její země úspěšné

25.06.2018
Euroskop, čtk

Západní státy Evropské unie míří svou kritiku na země visegrádské skupiny, neboť jsou Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko úspěšné. Navzdory této kritice se hodlají státy V4 nadále bránit nelegální migraci a chránit svou kulturu. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v debatě se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim, kterou včera odvysílala televize TA3.

„Chráníme se před migrací, máme silnou kulturní identitu, které se nemíníme vzdát, zatímco země dalších evropských regionů mají problémy s konkurenceschopností, nedokážou ochránit své hranice, objevily se u nich masy migrantů,“ vidí Orbán rozdíly mezi státy visegrádské čtyřky a zeměmi evropského západu.

Německo či Francie by se podle něho měly smířit s faktem, že visegrádským státům se ekonomicky daří a bez nich by celá EU nedosahovala tak výrazného hospodářského růstu.

„Některým není po chuti rychlý pokrok střední Evropy,“ prohlásil nacionalistický premiér, jehož protiimigrační politika je často kritizována Bruselem stejně jako omezování nezávislosti maďarských médií či justice.

Orbán: Kritika směřuje na celý Visegrád

Orbán v TA3 podotkl, že tato kritika často není určena přímo jeho osobě, ale přeneseně celé V4. Postkomunistické země střední Evropy jsou kritizovány zejména ze strany Německa, Francie či Itálie za to, že jejich vlády jsou na jednu stranu vstřícné přijímání dotací z evropských rozpočtů, zatímco zcela odmítají podílet se na přijímání migrantů přicházejících do Evropy.

Podle Orbána je na čase posílit spolupráci rozdílných evropských regionů. „Střední Evropa vyvíjí v současnosti v tomto směru mnoho úsilí,“ řekl TA3 Orbán.

Pellegrini podotkl, že chce Slovensko „jasně říci, jak si představuje budoucnost EU“. S žádnými konkrétními idejemi pro budoucí podobu unie či spolupráci na tématu migrace však premiéři nepřišli.

Oba premiéři zdůraznili potřebu ochrany vnějších hranic

Orbán i Pellegrini v debatě pouze zdůraznili dlouhodobé názory prezentované Budapeští a Bratislavou, tedy potřebu posílení ochrany vnějších hranic EU či pomoci potenciálním migrantům přímo v jejich zemích. Zavedení hraničních kontrol mezi jednotlivými státy EU není podle nich dobrý nápad pro budoucnost unie.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek