13.12.2018
Euroskop, čtk
Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasování poslanců své vlastní strany o nedůvěře, ve kterém se rozhodovalo, zda bude dál vůdkyní Konzervativní strany a potažmo i předsedkyní vlády. Informoval o tom poslanec Graham Brady, předseda výboru, který měl na starosti sčítání hlasů. V tajném hlasování, které vyvolali poslanci nespokojení s vyjednanou dohodou o brexitu, podpořilo Mayovou 200 poslanců, 117 jí vyjádřilo nedůvěru. Předsedkyně vlády v reakci na své vítězství uvedla, že je třeba, aby se politici semknuli a dosáhli brexitu.
Zákonodárci vládní Konzervativní strany, jichž se hlasování zúčastnilo všech 317, odpovídali v tajném hlasování na otázku, zda mají důvěru v Theresu Mayovou jako svou vůdkyni. Aby svou funkci Mayová uhájila, potřebovala získat prostou většinu 159 konzervativních poslanců. Kritikové premiérky Mayové vyvolali hlasování v souvislosti s bouřlivými spory kolem příprav na ochod země z Evropské unie.
Skutečnost, že dnes zvítězila, znamená, že nové vnitrostranické hlasování o nedůvěře nemohou poslanci její strany vyvolat přinejmenším příštích dvanáct měsíců.
Mayová: Je potřeba pokračovat v práci na brexitu
Mayová v první reakci na výsledek hlasování uznala, že „významná část kolegů hlasovala proti mně“, trvala ale na tom, že „musíme pokračovat v práci a zajistit brexit“, který naplní vůli lidu vyjádřenou v referendu v roce 2016. Politici všech strany se podle ní nyní musí semknout a jednat v národním zájmu.
Na čtvrtečním summitu EU chce Mayová žádat o právní a politické záruky k takzvané irské pojistce, která je hlavním terčem kritiky dohody, již Mayová vyjednala v Bruselu. Pojistka má zajistit, aby po brexitu nevznikla na hranici Irské republiky a Severního Irska přísně střežená hranice.
Zatímco poslanci podporující premiérku v prvních reakcích oslavují vítězství Mayové, její odpůrci upozorňují na to, že ji nedůvěru vyjádřila více než třetina poslanců.
Autor: Euroskop