EU pravděpodobně nepovolí fúzi Siemensu a Alstomu

21.01.2019
Euroskop, čtk

Komise zablokuje spojení železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens. S odkazem na své zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters. Spojením měla vzniknout druhá největší firma v odvětví s ročními tržbami zhruba 15 miliard eur (384 miliard Kč).

Siemens podle zdrojů Reuters odmítl sdílet svou technologii k výrobě vysokorychlostních vlaků se třetími stranami déle než pět let, jak po něm požadoval Brusel. Evropská unie se podle Reuters také obává, že obě firmy dohromady disponují příliš velkou tržní silou co do objemu vozového parku a v oblasti signalizace.

Siemens a konkurenční Alstom oznámily dohodu o spojení svých železničních aktivit v září 2017. Jejich záměrem bylo lépe obstát v mezinárodní konkurenci. Globální železniční trh nyní ovládá čínská CRRC. Po celém světě by nový evropský železniční šampion zaměstnával na 60.000 lidí.

Evropská komise by příslušné zamítavé stanovisko měla podle zdrojů vydat zřejmě už 6. února. Rozhodnutí musí zveřejnit nejpozději do 18. února.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek