Mayová odmítá odklad brexitu, Corbyn ji kritizoval za neústupnost

23.01.2019
Euroskop, čtk

Vícekrát se dnes lídr labouristů Jeremy Corbyn britské premiérky Theresy Mayové ptal, zda vyloučí britský odchod z EU bez dohody, odpovědi se ale nedočkal. Premiérka uvedla, že se snaží zajistit brexit ošetřený dohodou s Bruselem, prodloužení lhůty stanovené článkem 50 Lisabonské smlouvy by podle ní nic neřešilo. Oba lídři se při pravidelných interpelacích v Dolní sněmovně navzájem obviňovali za dosavadní neúspěch jednání o kompromisní variantě brexitu.

Corbyn „byl ochoten se sejít s Hamásem, Hizballáhem a IRA bez stanovení podmínek, ale nechce se sejít se mnou, abychom probrali brexit,“ řekla o opozičním předákovi Mayová a vypůjčila si tak dřívější kritiku, kterou šéfovi své strany adresoval poslanec Mike Gapes.

Corbyn zase prohlásil, že premiérka není ochotna ustoupit od žádné ze svých „červených linií“ a že ačkoli dveře jejího úřadu jsou otevřené, lidé uvnitř kompromisu otevřeni nejsou.

Poslanecký návrh na odložení brexitu

Corbyn se Mayové mimo jiné ptal, zda jasně řekne, jestli se bude řídit vůlí poslanců, pokud by příští týden schválili pozměňovací návrh ukládající vládě odložit termín brexitu ve snaze zabránit neřízenému odchodu z EU. Mayová se odpovědi vyhnula. Jde přitom o klíčovou otázku, neboť možnost, že Dolní sněmovna takto v následujících týdnech rozhodne, není zanedbatelná.

„Jsme svědky pozměňovacích návrhů, které se snaží vytvořit situaci, v níž dojde k prodloužení (realizace) článku 50 (lisabonské smlouvy o opuštění EU). To celý problém nevyřeší, vždy zde bude okamžik volby. Volba zůstává stejná: brexit bez dohody, dohoda nebo žádný brexit,“ řekla předsedkyně vlády.

Mayová už dříve uvedla, že EU by podle ní nevyhověla žádosti o odklad brexitu, jestliže by zároveň nebylo na obzoru východisko ze slepé uličky, v níž se celý proces ocitl.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek