Kurz naznačil, že EU je ochotna odložit brexit do května

25.01.2019
Euroskop, čtk

Evropská unie je připravena odložit brexit do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Řekl to včera na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dvaatřicetiletý politik rovněž varoval před negativní náladou v Evropě a vyzval k reformám na národní i unijní úrovni.

Británie ví, že EU je ochotna odložit datum brexitu, ale pokud možno ne za květnové volby do Evropského parlamentu, řekl Kurz. Odchod Británie z EU je nyní plánovaný na 29. března, ale proces se zadrhl poté, co britský parlament v polovině měsíce odmítl rozvodovou dohodu vyjednanou mezi vládou premiérky Theresy Mayové a Bruselem.

„Ve Velké Británii si jsou vědomi toho, že EU je připravena učinit vše pro to, abychom se vyhnuli tvrdému brexitu, a je také připravena, pokud to bude nutné, datum odchodu odložit, ale samozřejmě to musí Velká Británie také chtít,“ prohlásil Kurz.

„Celá EU odhodlaně bojuje proti tomuto tvrdému brexitu,“ řekl šéf rakouské vlády. Rakouský politik vyjádřil naději, že se přinejmenším podaří dospět ke shodě na „plánu B“.

Kurz: Evropa potřebuje reformy

Kurz včera vyzval Evropu k nabytí nového sebevědomí a vybídl k reformám. V Evropě podle něj vládne negativní nálada a téměř depresivní způsob přístupu k problémům.

Kurz připomněl, že na Evropu s jejími 500 miliony obyvateli připadá čtvrtina světového hospodářského výkonu. Nyní by měla obstát například v oblasti elektromobility stejně dobře jako u spalovacích motorů a měla by se opět stát kontinentem, kde jsou zakládány nové firmy.

Evropa je přitom podle něj v záviděníhodné situaci, protože je „nejhodnotnějším místem k životu na světě“.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek