Toman: Země EU potvrdí, že dvojí kvalita má být zakázana

29.01.2019
Euroskop, čtk

Ještě v první polovině letošního roku by se země EU mohly shodnout, že dvojí kvalita potravin je nekalou obchodní praktikou, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. V prosinci věc nečekaně smetlo Rakousko jako tehdejší předsednická země, nyní ale podle Tomana tlak ČR a dalších zemí V4 vedl nynější rumunské předsednictví k tomu, aby se záležitost na jednání unijních ministrů vrátila.

„Zpátky ve hře je to určitě. Pevně doufám, že se nám to povede,“ řekl Toman novinářům při odchodu ze včerejšího jednání se svými evropskými kolegy v Bruselu.

Ministr zemědělství nyní předsednického Rumunska Petre Daea na tiskové konferenci potvrdil, že cílem jeho země je získat od členských zemí společný mandát pro finální vyjednávání s Evropským parlamentem.

Problém, kdy jsou na trh v různých zemích EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, navrhla Komise loni v dubnu řešit v rámci poměrně rozsáhlé úpravy pravidel, jež chrání evropské spotřebitele před nekalými obchodními praktikami.

Palčivý problém zejména východního křídla Unie

Téma dlouhodobě trápí právě státy ve střední a východní části EU. Poměrně dlouho tak ministrům z těchto zemí trvalo, než své západoevropské kolegy přesvědčili o nutnosti věc řešit. Rakušané ale koncem loňského roku zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé obchodní praktiky svým postupem znemožnili.

Podle Tomana věc nynější rumunské předsednictví zařadilo do svého programu. V prvním pololetí by tak měly být příslušné změny schváleny, přes možné námitky zemí jako je Německo či právě Rakousko. „My se snažíme získat prostor na to, aby dvojí kvalita byla zakázaná, aby občané ČR nebyli občany druhé kategorie,“ podotkl Toman.

Členské státy se na svém postoji k návrhu nových spotřebitelských pravidel musejí shodnout, aby mohly začít vyjednávat s europarlamentem o jejich finální podobě. Minulý týden přijal významný výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu svůj postoj k návrhu, v němž dvojí kvalitu potravin za nekalou obchodní praktiku jasně označil.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek