Země EU budou dnes jednat o pravidlech pro on-line copyright

08.02.2019
Euroskop, čtk

Velvyslance členských zemí EU čeká dnes večer další pokus o dohodu nad společnou představou nových unijních pravidel pro ochranu autorských práv na internetu. Několik neúspěšných jednacích kol v minulých týdnech dává přitom tušit, že ani dnešní večerní diskuse nad posledním návrhem textu nebude jednoduchá a kompromis možná nalezen nebude.

Podle zjištění ČTK existuje nadále nejméně šest zemí, které dávají najevo, že se jim ani poslední výsledek práce nynějšího rumunského předsednictví příliš nezamlouvá. Rumunsko tak zatím vůbec nedomluvilo přesný termín pro následnou schůzku s představiteli europarlamentu a Evropské komise, pro kterou dnes chce od svých partnerů mandát k jednání.

Právě na ní by tři unijní instituce měly následně hledat finální shodu nad podobou textu, kolem kterého se už měsíce v Bruselu velmi intenzivně lobbuje. Jasně proti sobě stojí ekonomické zájmy velkých internetových firem a mediálních domů, padají ostrá slova o „konci svobodného internetu“ a „konci kvalitní žurnalistiky“.

I dnes se například přímo na vyslance zemí EU obrátili otevřeným dopisem představitelé evropských organizací sdružujících vydavatele denního tisku. Žádají je, aby Rumunsku mandát pro jednání s europarlamentem dali, protože je potřeba směrnici finálně schválit ještě před květnovými eurovolbami.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek