EU nezavede hospodářské sankce vůči Venezuele

09.04.2019
Euroskop, čtk

Evropská unie neuvažuje o hospodářských sankcích, které by měly nějaký dopad na Venezuelany, jejím cílem je naopak snaha zlepšit tamní humanitární situaci. Novinářům to po ponělním jednání ministrů zahraničí osmadvacítky řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Vyloučeno ale podle ní není, že státy Unie v příštích týdnech zváží další cílená opatření vůči konkrétním činitelům, odpovědným třeba za násilí vůči obyvatelům či za narušování práce demokratických institucí.

„Rozhodně ale nemluvíme o ekonomických sankcích proti zemi,“ zdůraznila Mogheriniová. Primárním cílem práce EU v krizi kolem této latinskoamerické země je podle ní naopak snaha zlepšit úděl tamní populace. „Ráda bych připomněla, že skoro milion z nich jsou také občané Evropy. Jsou to naši bratři a sestry, v první řadě nám záleží na jejich životech,“ prohlásila.

Možná příprava cílených sankcí proti „některým prvkům“ venezuelského režimu prezidenta Nicoláse Madura je tak podle ní možná, dnes ale ministři o žádném konkrétním opatření nerozhodli.

Unie prodloužila individuální sankce

Evropská unie loni v listopadu o rok prodloužila sankce vůči celkem 18 přestavitelům venezuelského režimu, kteří jsou podle ní odpovědní za porušování lidských práv a podkopávání demokracie a vlády práva v zemi. Jako obvykle u podobných sankčních opatření se jedná o zákaz vstupu na evropské území a o zmrazení případného evropského majetku těchto osob.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí při odchodu z jednání novinářům řekl, že diskuse o zpřísnění sankcí vůči některým dalším konkrétním představitelům Madurova režimu „má poměrně velkou podporu“. Unie podle něj sleduje kroky venezuelské vlády z posledních dní, které klidné řešení situace v zemi oddalují. „Pro nás je ale důležité, aby se především usnadnil přístup humanitární pomoci do země. V tuto chvíli potřebuje pomoci více než sedm milionů Venezuelanů a toto číslo může velmi rychle narůstat,“ upozornil český ministr.

Pro většinu zemí EU je hlavou státu Guaidó

Pro desítky států světa, mezi nimiž je mnoho členů EU včetně České republiky, je prozatímní hlavou Venezuely šéf parlamentu Juan Guaidó, kterého ovšem nedávno Madurovi věrné Ústavodárné shromáždění zbavilo imunity. Na Guaidóovu podporu i o víkendu vyšly do ulic venezuelských měst tisíce lidí. Opozice neuznává legitimitu Ústavodárného shromáždění, zatímco Maduro a jeho věrní mají za nelegitimní parlament vzešlý z voleb.

Madurova vláda odmítá umožnit vstup humanitární pomoci do krizí hluboce zasažené země a v Caracasu jsou zřejmě přítomni ruští vojenští poradci. Evropská unie podporuje práci Mezinárodní kontaktní skupiny, která se snaží ve Venezuele mírovou cestou přispět k obnovení demokracie a právního státu. Její práce se účastní osm členských států unie i latinskoamerické země.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek