Trump naznačil, že je pro brexit bez dohody, vysloužil si kritiku

03.06.2019
Euroskop, čtk

Spojené království by mělo opustit Evropskou unii bez dohody, pokud se mu nepodaří prosadit podmínky, které chce. V rozhovoru poskytnutém britskému nedělníku The Sunday Times to řekl americký prezident Donald Trump, který v pondělí do Británie zavítá na státní návštěvu. Předseda labouristů Jeremy Corbyn Trumpa obvinil z vměšování do britských záležitostí, starosta Londýna jej označil za do očí bijící příklad rostoucího ohrožení liberální demokracie.

Trump v rozhovoru také poznamenal, že by Spojené království mělo do rozhovorů s EU zahrnout lídra Strany pro brexit Nigela Farage. Toho při té příležitosti označil za „velmi chytrého člověka“. Dosavadní jednání o brexitu šéf Bílého domu kritizoval, podle něj Londýn nechal Bruselu v ruce „všechny trumfy“.

Krátce předtím Trump podpořil bývalého starostu Londýna a britského exministra zahraničí Borise Johnsona v jeho úsilí převzít po odcházející premiérce Therese Mayové vedení Konzervativní strany i vlády. „Odváděl by velmi dobrou práci – byl by skvělý,“ řekl Trump.

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn toto jeho vyjádření označil za „naprosto nepřijatelný zásah do demokracie naší země“.

Kandidáti na premiéra odhalují své plány

Kandidáti, kteří chtějí ve funkci Mayovou vystřídat, již začali představovat své brexitové strategie. Část z nich včetně Johnsona chce opustit EU 31. října i za cenu, že by to bylo bez dohody s EU. Jiní, například ministr zahraničí Jeremy Hunt, varují před následky takového kroku a chtějí s Bruselem vyjednat lepší podmínky. Varianta odchodu bez dohody by podle většiny ekonomů vedla k chaosu a způsobila by v Británii recesi, uvedla agentura AP.

Americký prezident v rozhovoru s The Sunday Times řekl: „Pokud nedostanete dohodu, jakou chcete. Pokud nedostanete spravedlivou dohodu, tak odejděte“.

Trump naznačil, že by Spojené království nemělo v rámci finančního vyrovnání, jak uvádí brexitová dohoda, zaplatit 39 miliard liber. „Být na jejich místě nezaplatil bych 50 miliard dolarů, to je velké číslo,“ řekl. Trump rovněž uvedl, že chce americko-britskou dohodu o volném obchodu uzavřít do několika měsíců po oficiálním odchodu Spojeného království z osmadvacítky.

Co Trumpa čeká v Británii?

V první den své návštěvy Británie Trump soukromě poobědvá s královnou Alžbětou II., čeká ho také čaj o páté s princem Charlesem a jeho chotí Camillou a státní recepce v Buckinghamském paláci. Americký prezident v rozhovoru Spojené království označil za „skvělou zemi“, k níž podle něj neměl žádný z jeho předchůdců ve funkci blíž než on vzhledem k tomu, že se jeho matka narodila ve Skotsku. „Doufám, že mě ve Spojeném království milují. Já Spojené království určitě miluji,“ řekl šéf Bílého domu.

V Británii se ovšem řada obyvatel i politiků staví k Trumpově státní návštěvě značně kriticky. Jeremy Corbyn už oznámil, že se na protest proti prezidentově „misogynní a rasistické rétorice“ nezúčastní slavnostního banketu na jeho počest.

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan dnes v příspěvku v nedělníku The Observer napsal, že amerického prezidenta považuje „za jeden z nejvíce do očí bijících příkladů rostoucí globální hrozby“. „Krajní pravice je po celém světě na vzestupu a ohrožuje naše těžce vydobytá práva a svobody a hodnoty, které definují naše liberální, demokratické společnosti posledních více než 70 let,“ uvedl. Od podpory Borise Johnsona si podle Khana americký prezident slibuje, že získá „spojence pro svůj program, který lidi rozděluje“. Londýnský starosta Trumpovi v příspěvku vyčetl také postoj ke změnám klimatu a obvinil ho z šíření strachu a falešných zpráv.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek