03.10.2019
Euroskop, čtk

Navržený polský eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski bude muset odpovědět na dodatečné dotazy europoslanců. Členové zemědělského výboru se na něj ve středu obrátili s písemnými otázkami po úterním slyšení, v němž nebyli spokojeni s jeho nekonkrétními výroky. Obdobný problém hrozí i navržené francouzské komisařce pro vnitřní trh Sylvii Goulardové. Naproti tomu dvě středeční večerní slyšení absolvovali kandidáti na eurokomisaře z Portugalska a Slovinska bez větších obtíží.

Wojciechowski je prvním z více než desítky již „grilovaných“ uchazečů o místo v budoucí Evropské komisi, který bude muset dále dokládat své plány. Europoslanci v úterý kritizovali jeho vágní formulace týkající se podpory zemědělců a reformy společné zemědělské politiky. Koordinátoři jednotlivých politických skupin ve výboru mu proto zašlou sérii doplňujících otázek a na základě jeho odpovědí rozhodnou, zda bude nutné opakované slyšení.

Portugalská kandidátka na pozici komisařky pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová i její slovinský kolega pro krizové řízení Janez Lenarčič narozdíl od zmíněných politiků sklidili většinou uznalé reakce.

Bývalá europoslankyně Ferreiraová podle hodnocení členů parlamentních výborů prokázala velmi dobré znalosti témat, za něž bude zodpovídat, kritická slova zazněla jen na adresu jejích údajně příliš ambiciózních slibů. Slovinský diplomat podle europoslanců přišel na slyšení dobře připraven a jeho schválení by stejně jako u Portugalky nemělo nic bránit.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek