Tisk: Zpráva o vlivu Ruska na referendum o EU nevyjde do voleb

05.11.2019
Euroskop, čtk

Potenciálně výbušná zpráva výboru pro tajné služby britské Dolní sněmovny o možném vměšování Ruska do referenda o Evropské unii v roce 2016 bude zveřejněna nejspíš až po prosincových volbách. Napsal to deník The Guardian, podle nějž publikaci padesátistránkového dokumentu zatím neschválil úřad konzervativního premiéra Borise Johnsona. Šéf výboru, bývalý vládní poslanec Dominic Grieve, to označil za šokující. Zveřejnění podle něj nic nebrání.

Zpráva se zabývá obviněním, že různé aktivity placené Kremlem ovlivnily výsledek všelidového hlasování, v němž Britové rozhodovali, zda má země zůstat členem Evropské unie, nebo společenství opustit. Její zveřejnění podléhá souhlasu Downing Street. To se ale patrně nestihne do úterý, kdy parlament zasedá naposledy před svým rozpuštěním. Mluvčí vlády věc odmítl komentovat.

Výbor pro bezpečnost a tajné služby na zprávě pracoval 18 měsíců, do Downing Street ji poslal 17. října a zveřejněna měla být na začátku tohoto týdne. Publikaci dokumentu již podle The Guardian daly zelenou i britské tajné služby, které se na něm podílely.

Před výborem svědčil i bývalý agent britské rozvědky (MI6) Christopher Steele, který ve volebním roce 2016 dodal americkým demokratům informace o údajných vazbách republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na Rusko. Jeho společnost Orbis podle The Guardian zdokumentovala pokusy ovlivnit volby v několika evropských zemích.

Zpráva se podle listu zabývá tvrzením, že britskou politiku ovlivňovaly ruské peníze, jejichž příjemcem byla především Konzervativní strana. Poslanci také prověřovali, zda se Moskva před třemi lety snažila referendum ovlivnit ve prospěch brexitu.

Labouristická poslankyně a stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová mezitím o víkendu požadovala vysvětlení vazeb na Rusko hlavního poradce premiéra Johnsona a jeho brexitového stratéga Dominica Cummingse. Cummings byl v Rusku mezi lety 1994 a 1997 poté, co získal diplom na Oxfordské univerzitě.

Thornberryová napsala do Downing Street dopis, v němž uvedla, že se na ni v této záležitosti s „vážnými obavami“ obrátil takzvaný whistleblower z řad oficiálních činitelů. Politička chce proto vědět, jakou má Cummings bezpečnostní prověrku.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek