06.11.2019
Euroskop, ČTK
Česká delegace pojede na konci listopadu jednat do Bruselu o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Tématem budou například podmínky pro schválení plánovaného zdroje Evropskou komisí, takzvanou notifikaci. Na dnešní mezinárodní jaderné konferenci NERS 2019 v Praze to řekl Tomáš Martanovič z odboru jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu.
„Je otázkou, jak dlouho bude tento proces trvat. Jde o jednu z věcí, kterou doufáme, že se dozvíme,“ uvedl Martanovič. Listopadová jednání podle něj povedou týmy vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla a náměstka ministra průmyslu a obchodu Reného Neděly. Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v polovině října uvedl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.
Rakouská spolková země Horní Rakousy se v reakci na toto prohlášení obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren prověřila. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) následně ČTK sdělil, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.
Předminulý týden pak Havlíček řekl, že bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030. Mimo jiné uvedl, že z nových dat společnosti ČEPS vyplývá, že Česku nebude stačit plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany.
Během pěti let podle tehdejšího vyjádření Havlíčka musí začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Česko je nyní dlouhodobě vývozcem elektřiny. Druhým nejvýznamnějším zdrojem budou do budoucna v ČR obnovitelné zdroje, uhlí čeká útlum, který bude třeba nahradit, dodal ministr.
Část odborníků s dalším rozvojem jaderné energetiky souhlasí, někteří ale poukazují i na jiné možnosti. Například analytik společnosti ENA Jiří Gavor má postoj ministerstva za konzervativní. „Nicméně realita prokazuje, že technologický pokrok je ve skutečnosti rychlejší. V případě výraznějšího deficitu energetické bilance a tím vysokých cen elektřiny dokážou obnovitelné zdroje energie v kombinaci s plynovými zdroji velmi pružně poptávku pokrýt. Což neplatí pro jaderné zdroje, kde doba přípravy a výstavby je velmi dlouhá a realizace je bez vysoké státní podpory prakticky nemožná,“ řekl už dříve ČTK.
Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.
Autor: Euroskop