Tereza Chlebounová, Euroskop, 7. 11. 2019
Ekocentrum PALETA patří k nejstarším střediskům ekologické výchovy, která v České republice vznikla. Díky prostředkům z Evropských fondů otevřelo v roce 2015 v Pardubicích interaktivní návštěvnické vzdělávací centrum pod názvem Natura Park. V jeho areálu proběhla v září i jedna z regionálních debat s občany o Evropské unii (reportáž z akce naleznete zde). Jak centrum vzniklo, jaké aktivity pořádá a jaké jsou jeho cíle? Vyzpovídali jsme Janou Šulcovou z pardubického sídla Ekocentra.
Jaký příběh stojí za vznikem Ekocentra PALETA?
Ekocentrum PALETA vzniklo 1. srpna 1990 pod názvem Centrum ekovýchovy Pardubice. Patří tak k nejstarším porevolučním střediskům ekologické výchovy u nás.
První roky byly věnovány především sbírání zkušeností, Ekocentrum organizovalo řadu seminářů k ekologické výchově pro pedagogy, celostátních setkání pracovníků v ekologické výchově a informačních akcí pro veřejnost (besedy k odpadům, vyjadřování v procesu Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí, vydávání zpravodaje o místním životním prostředí PAnika). Věnovalo se také lektorské činnosti pro veřejnost.
Předělem v činnosti Ekocentra bylo vybudování specializovaného Areálu ekologické výchovy PALETA. Město Pardubice centru pronajalo na 25 let za symbolickou cenu zdevastovaný pozemek o rozloze 3000 m2 ve středu města po bývalém zahradnictví, který byl po dlouhou dobu neudržován, a po celé ploše byly černé skládky. Výhodou však byla přítomnost již vzrostlé zeleně.
Areál Natura Parku se nachází na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích. Nabízí interaktivní programy pro školy a veřejnost nebo třeba akce a slavnosti, jako je tradiční Mošto-zelo braní, při němž si návštěvníci mohou vyzkoušet moštování jablek a nakládání zelí. Zdroj: Euroskop
Po velkém úsilí byl pozemek upraven a celý Areál PALETA byl slavnostně otevřen 20. září 1994. Podle areálu získalo později své jméno i Ekocentrum: malířská paleta symbolizuje širokou škálu zážitků – „paletu barev, vůní, dotyků a prožitků“.
V roce 1994 začalo Ekocentrum pravidelně provádět ekovýchovné programy pro školy. V tomto roce také začaly osvětové kampaně na školách i na veřejnosti zaměřené na správné zacházení s odpady a jejich separovaný sběr. Pro účely provádění programů pro školy v Ekocentru byla postavena v Areálu PALETA speciální dřevěná osmiboká budova, která byla otevřena 15. listopadu 1995. Byla to první nově postavená budova (po roce 1989) určená pro ekologickou výchovu v ČR.
Velmi příjemné prostředí netradičně řešené budovy přispívá k dobré atmosféře při programech s dětmi, které se do těchto prostor vždy těší. Po pěti letech provozu byl interiér doplněn krbem, který slouží k ekologicky šetrnému vytápění.
V roce 2003 byla otevřena pobočka v Chrudimi. Dalším velmi významným mezníkem bylo otevření pobočky v Oucmanicích v roce 2007, která slouží jako pobytové středisko ekologické výchovy Pardubického kraje. Nachází se ve zrekonstruovaném klasicistním statku.
Součástí Natura Parku je venkovní část, kde si návštěvníci mohou projít bosou a hmatovou stezku, navštívit jezírko s mokřadem, bylinkovou spirálu a záhonky nebo zkoumat živočichy v hmyzím hotelu a broukovišti. Zdroj: Euroskop
V roce 2015 pak byl dokončen projekt Environmentálního návštěvnického, informačního a vzdělávacího centra (Natura Park), které zahrnuje jednak samotnou budovu centra, jednak okolní parkový areál. Oběma částmi prolíná interaktivní expozice.
Návštěvnické centrum a interaktivní expozice budou poskytovat informace a služby k 3 ptačím oblastem a 50 evropsky významným lokalitám soustavy Natura 2000 pro návštěvníky všech věkových skupin. Provoz bude celoroční.
Jak k provozu Ekocentra přispívá Evropská unie?
V průběhu let jsme čerpali finance z fondů EU, například prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a dalších programů. Díky Evropské unii byla v roce 2015 otevřena budova a celý areál Natura Parku – projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP).
Expozice návštěvního centra Natura Park je zaměřená na evropskou soustavu chráněných území Natura 2000, kterou tvoří ptačí oblasti a evropsky významné lokality. V ČR je do ní zahrnuto 14 % celkového území. Zdroj: Euroskop
Jaké aktivity Ekocentrum pořádá a pro koho jsou především určeny?
Hlavní jsou ekovýchovné programy pro MŠ, ZŠ i SŠ. Ty probíhají převážně ve školní dny v dopoledních hodinách. Proto se Natura Park denně od 14 hodin otevírá veřejnosti, lidé zde mohou využít příjemnou kavárnu, zhlédnout výstavu nebo se poučit a pohrát si s interaktivními prvky, které se týkají především popularizace soustavy Natura 2000. Dále pořádáme akce a slavnosti pro veřejnost – například tradiční Mošto-zelo braní, při kterém se nakládá zelí a moštují jablka, součástí je i doprovodný program.
Co byste chtěli prostřednictvím Ekocentra dokázat?
Aby se děti i dospělí zamýšleli nad svým konáním, a pokud mají na výběr, aby přihlédli k působení na své okolí.
Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop