Evropské státy podají stížnost na Írán kvůli jaderné dohodě

14.01.2020
Euroskop, čtk

Francie, Británie a Německo se dnes chystají využít možností mezinárodní jaderné dohody s Íránem a podat na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. S odkazem na sdělení dvou nejmenovaných evropských diplomatů to napsala agentura Reuters. Cílem stížnosti má být podle diplomatů záchrana dohody a obnovení diskuze s Íránci, která by jim umožnila přehodnotit některá jejich minulá rozhodnutí. Stížnost přitom nemá směřovat k obnovení sankcí uvalených OSN.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností – Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Dohoda obsahuje mechanismus, pomocí kterého mohou státy v případě podezření z jejího porušování podat stížnost ke společné komisi, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN vůči Íránu, které dohoda původně uvolnila.

„Naším cílem není obnovit sankce, ale vyřešit naše neshody prostřednictvím mechanismu, který k tomu byl dohodou vytvořen,“ prohlásil podle Reuters jeden z citovaných evropských diplomatů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek