Sturgeonová: Skotsko už podniká kroky k referendu o nezávislosti

11.02.2020
Euroskop,ČTK

Skotsko už podniká první kroky k tomu, aby mohlo vypsat nové referendum o nezávislosti na Británii, která odešla z Evropské unie proti vůli Skotů. V Bruselu to včera prohlásila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, podle níž se bude vláda v Edinburghu snažit vypsat hlasování v souladu se zákony a bez ohledu na očekávaný nesouhlas Londýna.

Šéfka skotských nacionalistů už v lednu požádala britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl. Sturgeonová poté naznačila, že by se mohla pokusit najít jiný způsob, jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

„Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí,“ řekla skotská politička v projevu v sídle bruselského think tanku European Policy Centre (EPC).

Připustila však zároveň, že by referendum mělo být vypsáno na základě dohody s britskou vládou, která s ním musí vyslovit souhlas. Johnson podle ní nemůže „stát v cestě jasné demokratické volby“ a pokud by v tom chtěl pokračovat, bude Skotsko hledat vlastní cestu k referendu. „Pokud však svěříte věci do rukou soudů, výsledek je vždy nejistý,“ zdůraznila Sturgeonová, že preferuje jednání s premiérem.

Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti. V souvislosti s odchodem Británie z EU, s nímž většina Skotů nesouhlasila, však v průzkumech začali mírně převažovat zastánci skotské samostatnosti.

Skotská politička připomněla, že v prosincových britských volbách její SNP posílila a získala čtyři pětiny všech hlasů skotských voličů s výrazně prounijním programem odmítajícím brexit.

Čtyři pětiny skotských voličů odmítají brexit.

Sturgeonová rovněž uvedla, že vidí problém v Johnsonově snaze vzdálit se při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU od unijních standardů v řadě oblastí. Brusel požaduje, aby se britská strana zavázala k dodržování pravidel týkajících se životního prostředí, daní, sociálních podmínek či státní pomoci, Johnsonovi lidé však tvrdí, že po skončení přechodného období na konci roku začne Londýn uplatňovat vlastní pravidla. Naproti tomu Skotsko chce podle Sturgeonové zachovat na evropský blok co nejtěsnější vazby a v případné rezignaci na dosavadní pravidla vidí velký problém.

Sturgeonová se dopoledne v Bruselu setkala s hlavním vyjednavačem EU s Británií Michelem Barnierem. Skotská politička během odpoledního projevu zmínila, že cítí z EU podporu pro možné budoucí přistoupení samostatného Skotska. Podle mluvčí Evropské komise se však schůzka s Barnierem netýkala žádného paralelního vyjednávání pobrexitových vztahů a byla jedním z mnoha jeho setkání. „Naším jediným partnerem při vyjednávání zůstává Londýn,“ řekla novinářům mluvčí.

O tom, že bude EU nadšená, pokud by samostatné Skotsko požádalo o členství, mluvil minulý týden někdejší předseda Evropské rady a současný šéf Evropské lidové strany Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab jeho výrok označil za nezodpovědný. Další unijní politici se k této citlivé otázce veřejně nevyjadřují.

Před referendem v roce 2014 vzkázal tehdejší předseda EK José Barroso do Edinburghu, že případné samostatné Skotsko by muselo před vstupem absolvovat stejné zdlouhavé přístupové rozhovory jako kterýkoliv jiný zájemce o členství v EU.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek