16.07.2020
Euroskop, čtk
Po téměř pěti měsících se v pátek opět osobně sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, aby rozhodovali o dosud nevídaném balíku peněz na oživení ekonomik stižených krizí. Jejich setkání se však bude v mnohém lišit od summitů z doby před covidem-19. Výrazně početně omezený bude doprovod lídrů, nedojde na obligátní potřásání rukou a v případě bližších kontaktů budou povinné roušky.
Zatímco šéfové států a vlád zvláště západní Evropy se v posledních dnech věnují diplomacii a média plní jejich vyjádření k chystanému oživovacímu fondu v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), budova Evropské rady v Bruselu ožila poprvé od února přípravami vrcholné schůzky. Její rozměry budou skromnější než obvykle. „Místo obvyklých až 19 členů doprovodu bude nyní povoleno nejvýše šest,“ přiblížil dnes novinářům změny unijní činitel odpovědný za technickou přípravu summitu.
Politici nebudou zasedat u tradičního kulatého stolu v konferenčním sále budovy Europa. Pro společné jednání lídrů a jejich poradců se na rozdíl od běžných summitů chystá vůbec největší místnost, která má plochu sedmi prostorných čtyřpokojových bytů. Obvykle se používá pro jednání delegací unijních států a dalších zemí a je vybavena až pro 330 lidí.
Bezpečná vzdálenost 1,5 metru
Lídři rovněž budou muset dodržovat bezpečnou vzdálenost 1,5 metru. Pokud ovšem charakter jednání nedovolí ji respektovat, budou si muset nasadit roušky. Očekává se, že velkou část summitu budou tvořit dvojstranné a skupinové rozhovory v menších místnostech, kde se lídři budou snažit sblížit zatím v některých ohledech velmi rozdílné pohledy.
Kvůli omezení počtu účastníků nebudou mít na summit přístup média, s nimiž budou jako v posledních čtyřech měsících politici hovořit prostřednictvím videokonferencí. Diplomaté se přitom shodují, že pro samotné jednání politiků o klíčových tématech jako je fond obnovy a příští sedmiletý rozpočet EU je osobní setkání nenahraditelné.
„Během videokonferencí se většinou jen opakují národní postoje a není místo pro dojednávání kompromisů. K tomu je potřeba, aby se mohli politici zavřít do oddělené místnosti a od plic si promluvit,“ shrnul jeden z diplomatů výhody vrcholné schůzky následující po pěti videosummitech.
Příprava summitu
Včera o přípravě summitu jednali ministři pro evropské záležitosti členských zemí. Političtí vůdci čtyř největších unijních ekonomik – Německa, Francie, Itálie a Španělska – dávají před vrcholnou schůzkou najevo, že by chtěli mít dohodu hotovou již na jeho konci. Zástupci fiskálně konzervativních států jako je Nizozemsko či Rakousko však požadují omezení výše fondu, z něhož mají nejvíce těžit právě covidem-19 nejzasaženější Itálie a Španělsko. Snížit chtějí i podíl přímých plateb, kterých mají být podle současného návrhu dvě třetiny oproti třetině úvěrů. Některé výhrady mají i země východního křídla EU včetně Česka a Maďarska.
Zástupce německého předsednictví Michael Roth po jednání ministrů připustil, že rozdíly zatím přetrvávají, dohody je však podle něho možné dosáhnout již na summitu.
Ačkoli unijní činitelé zatím předpokládají, že by jednání mělo skončit v sobotu, nevylučují ani možnost, že spolu politici, z nichž mnozí se neviděli od neúspěšného únorového summitu, stráví celý víkend.
Autor: Euroskop