23.07.2020
Euroskop, ČTK
Operátor O2 podal stížnost k Evropské komisi kvůli podmínkám chystané aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Legitimitu aukce chce napadnout také u českých soudů. Podmínky soutěže podle operátora neodpovídají evropským standardům a jsou v rozporu s národní i unijní legislativou. ČTK to včera řekla mluvčí firmy Lucie Jungmannová. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) návrh podmínek třikrát přepracovával ve snaze přilákat nového mobilního operátora.
„Klíčové je pro nás především odstranění retroaktivity, zamezení možnosti spekulativního chování v průběhu aukce a zvýšení přídělů tak, abychom mohli budovat skutečnou gigabitovou společnost v souladu s vládní strategií a evropskými standardy,“ uvedla Jungmannová.
ČTÚ uvedl, že v současné době vypořádává všechny připomínky obdržené k návrhu výběrového řízení a v této fázi se k žádným připomínkám nebude vyjadřovat. Vypořádat je musí do 7. srpna. „O zmiňované stížnosti společnosti O2 nebyl ČTÚ ze strany Evropské komise doposud informován a nemůže se k ní tedy v současné době vyjádřit,“ reagovalo tiskové oddělení ČTÚ.
O2 podle vyjádření nevidí důvod, proč by nárok na národní roaming na všech frekvencích stávajících operátorů měly získat subjekty, které se nebudou aukce účastnit. Podle návrhu podmínek by nárok na tzv. národní roaming měly mít subjekty, které získaly levné frekvence 3700 MHz v minulé aukci.
„Jde o retroaktivní opatření, a navíc takový hráč nebude na těchto kmitočtech nikdy schopen vybudovat vlastní plnohodnotnou síť. Požadujeme, aby nárok na národní roaming byl svázán pouze s vydražením přídělu v pásmu 700 MHz a trvání nároku na národní roaming bylo omezeno na pět let. Jen to bude motivovat nového hráče k serióznímu přístupu k budování sítí a opatření bude v souladu s mezinárodní praxí,“ dodala mluvčí O2.
Dalším bodem, který operátor rozporuje, je cena národního roamingu stanovená tzv. nákladovým modelem. Běžnou praxí ve všech evropských zemích, kde se aukce 5G uskutečnila, je, že regulátor vyzval nové a stávající hráče k nalezení vzájemné komerční dohody, což se všude podařilo. Výjimkou je Slovensko, kde byla cena národního roamingu stanovena na úrovni jiných již existujících komerčních dohod.
Zásadní pro O2 je zvýšení spektrálního limitu pro stávající operátory v pásmu 3500 až 3700 MHz minimálně na 80 MHz. Navržený limit pro stávající operátory 60 MHz není ani na minimálním rozsahu doporučeným EK a nedosahuje standardů, které vyžadují pro kvalitní fungování 5G kapacitní vrstvy minimálně souvislých 80 až 100 MHz. Na 60 MHz bloku nelze zajistit plné gigabitové 5G připojení, tvrdí operátor.
Firma dále požaduje snížení vyvolávací ceny, což by umožnilo vyšší investice do sítě, a zároveň možnost splácet cenu v delším časovém období. Zároveň navrhuje zpřísnění možnosti stažení nejvyšší nabídky z vyhrazeného bloku. Ve výběrovém řízení existuje zvýhodněná možnost stažení se z bloku vyhrazeného pro nové operátory za výhodnějších podmínek než z jiných bloků. To může vést ke spekulativnímu chování a krachu aukce obdobně jako v roce 2013.
Podle telekomunikačního experta ze serveru Lupa.cz Davida Slížka se dá stížnost O2 brát jako tlak na regulátora a předběžné varování, co může následovat, pokud se současný návrh ČTÚ nezmění. „Možné napadení podmínek ostatně už dříve avizovali i další operátoři z tzv. velké trojky. Jestli jejich případné stížnosti uspějí se teď nedá dobře odhadovat, protože ještě nevíme, jak budou finální podmínky vypadat. Stát se může cokoli – ČTÚ své návrhy principů aukce jen letos už dvakrát od základu změnil. Je zarážející, jak se ČTÚ a ministerstvu průmyslu vedenému Karlem Havlíčkem podařilo během roku přípravu aukce zcela rozvrátit,“ podotkl.
ČTÚ chce aukci po vypořádání připomínek vypsat ještě v létě. Dražit kmitočty by se podle záměru mělo začít na podzim a s jejich přídělem počítá na začátku příštího roku. Zájem o účast v aukci vedle stávající trojice mobilních operátorů projevily například firmy ČEZ, Nordic Telecom nebo Sazka Mobil.
Některé jiné země aukci spektra odložily, většinou kvůli koronaviru. Týká se to například Rakouska či Kanady. Naproti tomu Belgie přidělila jen prozatímní licence k provozování služeb 5G v pásmu 3,5 GHz. Finsko dokončilo aukci spektra 26 GHz na začátku června, uděleny byly tři licence současným mobilním operátorům. Nizozemská vláda v úterý oznámila, že z první aukce spektra pro sítě 5G získala 1,23 miliardy eur (32,5 miliardy Kč). Licenci dostanou tři firmy – KPN zaplatila 416 milionů eur, VodafoneZiggo téměř 416 milionů a menší rival T-Mobile 400 milionů eur.
Autor: Euroskop