30.08.2020
Euroskop, ČTK
Humanitární plavidlo, pronajaté v největší tajnosti ve Středomoří pouličním umělcem Banksym, požádalo v noci na včerejšek o pomoc, když zachránilo větší počet migrantů. Na palubě lodi je však nejméně jeden mrtvý, uvedla agentura AFP. Ta včera odpoledne oznámila, že italská pobřežní stráž převzala z lodi 49 nejzranitelnějších lidí, včetně žen a dětí.
Loď Louise Michel zachránila 130 migrantů, včetně mnoha žen a dětí, z nafukovacího člunu, který nabíral vodu. Po první záchranné operaci z tohoto čtvrtka má nyní loď na palubě 219 trosečníků, ale jen desetičlennou posádku.
„Potřebujeme okamžitou pomoc,“ signalizovala loď a vyzvala Evropskou unii a italské úřady, aby jednaly. „Na lodi je už jeden mrtvý. Ostatní (trosečníci) mají popáleniny od paliva. Strávili mnoho dní na moři a teď jsou v pátrací a záchranné oblasti EU,“ dodala posádka na svém twitterovém účtu. Loď hledala evropský přístav, kde by vylodila trosečníky. Na výzvu pak zareagovala italská pobřežní stráž.
V reakci na výzvu také italská charitativní loď Mare Jonio oznámila, že opouští sicilský přístav Augusta, aby pomohla lodi Louise Michel. „Pomoc těmto lidem je otázkou života a smrti,“ uvedla posádka lodi a poukázala na předchozí lhostejnost italské a maltské pobřežní stráže.
Dvě agentury OSN vyzvaly k bezodkladnému vylodění Louise Michel a dvou další lodí ve Středozemním moři, které mají na palubě celkem více než 400 migrantů.
Růžovobílá loď také asistovala při dvou dalších záchranných operacích celkem 105 lidí, kteří jsou nyní na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4. Loď, pojmenovaná po francouzské anarchistce z 19. století a ozdobená kresbou britského streetartového umělce Banksyho, včera ráno podle webu Marinetraffic stála nehybně na moři asi 100 kilometrů jihovýchodně od italského ostrova Lampedusa, který leží jižně od Sicílie.
Kapitánkou lodi je německá aktivistka Pia Klempová, o které je známo, že řídila několik dalších záchranných lodí. Italské úřady ji stále vyšetřují kvůli napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví.
Banksy, nejslavnější žijící pouliční umělec na světě, který udržuje svou totožnost v největší tajnosti, se ve svých dílech pravidelně zabývá migrační krizí. Klempovou podle listu The Guardian kontaktoval loni v září, kdy jí napsal, že si nemůže nechat peníze z prací o migrační krizi a že je nabízí na pořízení nové lodi. Mladá žena se nejprve domnívala, že jde o vtip.
Autor: Euroskop