Soudní dvůr EU podpořil unijní pravidlo o síťové neutralitě

16.09.2020
Euroskop, čtk

Soudní dvůr Evropské unie se v kauze týkající se maďarského mobilního operátora Telenor Magyarország z české investiční skupiny PPF dnes přiklonil na stranu unijních pravidel kolem takzvané síťové neutrality. Poskytovatelé internetového připojení podle něj nesmějí svými tarify podporovat využívání určitých služeb na úkor jiných. Agentura Reuters rozhodnutí označuje za ránu pro telekomunikační firmy, které usilují o větší volnost při účtování poplatků.

Společnost PPF Telecom Group upozornila, že spor se týká rozhodnutí maďarského regulátora z roku 2017, tedy z období, kdy PPF nebyla akcionářem Telenor Magyarország. „Stanovisko Soudního dvora EU ještě nemáme k dispozici, nicméně bez ohledu na jeho obsah nemá rozhodnutí žádný bezprostřední dopad, služby našich operátorů jsou poskytovány v souladu s evropskými pravidly síťové neutrality,“ uvedla ve svém vyjádření PPF Telecom Group, která ve skupině PPF zahrnuje zejména firmy O2, CETIN a Telenor.

Dnešní stanovisko představuje první verdikt nejvyššího unijního soudu na téma pravidel kolem síťové neutrality, která EU přijala v roce 2015. Příslušné nařízení požaduje, aby operátoři nedělali rozdíly mezi různými datovými toky na internetu, a zakazuje jim cílené blokování či zpomalování provozu a nabízení zpoplatněných výhod.

O stanovisko Soudního dvora EU požádal maďarský soud v souvislosti s kauzou společnosti Telenor Magyarország. Spory se vedou o to, zda operátor může zákazníkům nabízet balíčky datových služeb, u nichž se do spotřeby dat nepočítá provoz spojený s používáním vybraných aplikací. Maďarský regulační orgán to v roce 2017 označil za porušení unijních pravidel a nařídil dané nabídky zrušit. Společnost Telenor Magyarország pak rozhodnutí soudně napadla.

„Požadavky ohledně ochrany uživatelů internetu a přistupování k provozu nediskriminačním způsobem znemožňují poskytovateli internetového připojení, aby upřednostňoval určité aplikace a služby prostřednictvím balíčků, které těmto aplikacím a službám dávají výhodu ‚nulového tarifu‘, a uvalil na používání jiných aplikací a služeb opatření blokující nebo zpomalující provoz,“ komentovali záležitost soudci Soudního dvora EU.

Agentura Reuters uvádí, že telekomunikační firmy v této souvislosti usilují o zmírnění pravidel ve snaze zvýšit si příjmy ze speciálních služeb včetně internetového připojení pro automobily a další zařízení. Současný režim EU ale má silnou podporu ze strany velkých technologických společností a spotřebitelských sdružení.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek