Europoslanci pokárali Bulharsko za omezování demokracie a korupci

09.10.2020
Euroskop, čtk

Evropský parlament včera pokáral bulharskou vládu za nedostatečný respekt k vládě práva a za korupční skandály. Europoslanci schválili usnesení, které také odsuzuje omezování svobody médií či zneužívání peněz z evropských fondů. Bulharský premiér Bojko Borisov již několik měsíců čelí opozičním demonstracím, které požadují jeho odstoupení mimo jiné za údajné spojení s organizovaným zločinem.

„Evropský parlament hluboce lituje, že vývoj v Bulharsku vedl k významnému snížení respektu k principům vlády práva, demokracie a základních práv včetně nezávislosti justice, dělby moci, boje proti korupci a nezávislosti médií,“ uvedl parlament v rezoluci. Při včerejším hlasování ji podpořilo 358 poslanců, proti jich bylo 277.

Bulharsko ve své první zprávě o hodnocení právního státu v zemích EU několikrát kriticky zmínila i Evropská komise, která zdůraznila například nedostatky ve vyšetřování korupce či pokud jde o nezávislost justice. Komise zatím ale s balkánskou zemí nezahájila řízení pro porušování evropských hodnot a dala Sofii šanci dodržet sliby a situaci zlepšit.

Jedna z nejchudších zemí EU patří podle organizace Transparency International na evropské dno co do vnímání korupce. Za posledních deset let se podle organizace Reportéři bez hranic navíc v Bulharsku výrazně zhoršily podmínky pro svobodu médií.

Europoslanci dnes vyjádřili „jednoznačnou podporu občanům Bulharska v jejich legitimních požadavcích a snahách o spravedlnost, transparentnost, odpovědnost a demokracii“. Odsoudili také jakékoli policejní násilí proti oponentům vlády i neoprávněné úřední kontroly ve firmách podporujících opozici.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek