09.12.2020
Euroskop, čtk
Se členstvím České republiky v Evropské unii je nyní spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Přitom si ale většina lidí v Česku stále myslí, že česká vláda nemůže dění v EU ovlivňovat.
Spokojenost s členstvím v EU vyjádřilo v aktuálním průzkumu 57 procent Čechů. Větší podíl spokojených lidí byl zaznamenán naposledy před deseti lety, kdy činil 65 procent. Spokojenost s členstvím v unii klesala postupně od rekordních 69 procent v roce 2009 po začátku celosvětové ekonomické krize. Nejníže se propadla v roce 2016, kdy bylo spokojených jen 35 procent lidí.
V posledních letech se důvěra v unii opět pomalu začala přibližovat k hodnotám před krizí. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se ale spokojenost s členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. S nástupem pandemie také podle STEM oslabila důvěra v NATO a většinu zahraničních zemí, protože společnost se v krizi uzavírá podle agentury více do sebe a nedůvěřuje vzdáleným celkům či institucím.
Obnova důvěry může souviset s nalezením role EU při pandemii
V posledních měsících se spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala. „Obnova důvěry zřejmě nejvíce souvisí s tím, že odezněl šok z pandemie, že EU našla svoji roli při spolupráci a že už se necítíme jako nejlepší v Evropě,“ sdělil hlavní analytik STEM pro téma mezinárodních vztahů Nikola Hořejš.
„Spokojenost Čechů s naším členstvím v EU se obnovila na rekordní hodnoty od roku 2010 i navzdory tomu, že lidé celkově svoji současnou situaci nevidí příliš pozitivně. Hůře například nyní hodnotí svoji vlastní ekonomickou situaci a nepříznivě vnímají i vývoj v České republice,“ doplnil Hořejš. Pokles spokojenosti se může ale podle něj ještě opakovat, pokud se třeba zasekne vyjednávání o evropském rozpočtu.
Navzdory nárůstu spokojenosti s členstvím v unii si nadále řada Čechů myslí, že členové české vlády nemohou rozhodovat o klíčových záležitostech v EU. Takový názor má 61 procent účastníků průzkumu. Členové kabinetu se přitom účastní jednání jednoho z vrcholných orgánů EU, Rady Evropské unie. Česko má také své představitele v Evropské komisi a Evropském parlamentu.
Průzkum prováděla agentura STEM od 22. října do 2. listopadu. Zúčastnilo se ho 1003 obyvatel České republiky starších 18 let.
Autor: Euroskop