13.01.2021
Euroskop, ČTK
Lékárníci od ledna nemohou vydávat pacientům léky, u kterých nebyla ověřena pravost balení. I když mají takový lék na skladě, musí jej uložit do karantény, jinak by jim hrozila pokuta až dva miliony korun. ČTK na to upozornili zástupci České lékárnické komory. Podle nich to povede k situacím, kdy pacient nedostane svůj lék, i když ho bude mít lékárník v ruce. Odhadují, že se to může týkat ročně až 90.000 balení léčivých přípravků.
To, zda je lék pravý, musí potvrdit Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL). Podle lékárníků ale do konce loňského roku platilo, že pokud neměl lékárník pochybnost o pravosti léku, mohl ho vydat, i když organizace pro ověřování pravosti léčiv vydala chybové hlášení, takzvaný alert. Lékárníci uvádějí, že u žádného chybového hlášení se loni neprokázalo, že by se jednalo o padělek léku.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se jednalo o přechodnou výjimku, kterou ministerstvo zdravotnictví od začátku letošního roku neprodloužilo. Od 9. února 2019 je podle SÚKL pro všechny země EU závazné nařízení, které stanovuje pravidla pro ochranné prvky na obalu léčiv. Cílem je zajistit, aby se zabránilo vstupu padělaných přípravků do legálního dodavatelského řetězce. Podle nařízení musí NOOL zajistit okamžité vyšetření všech potenciálních případů padělání. SÚKL podle své mluvčí Kláry Brunclíkové loni od NOOL neobdržel žádné potvrzení o padělání na území ČR, například v roce 2015 ale případy padělků v legálním řetězci řešil.
„Česká lékárnická komora se znovu obrátila na ministra zdravotnictví a požádala ho o potvrzení výkladu platného do konce loňského roku. Ačkoliv za téměř dva roky byly vyprodukovány stovky tisíc chybových hlášení, ani jedno nebylo kvůli padělku léčivého přípravku. Chyby se objevují zejména v nahraných datech v centrálním systému k ověřování,“ uvedl prezident lékárnické komory Aleš Krebs.
Chybové hlášení se lékárníkovi zobrazí ve chvíli, kdy naskenuje kód léku. Podle lékárníků tak může nastat situace, kdy pracovník lékárny pacientovi lék nevydá, i když už ho drží v ruce. Stejně se musí nyní zachovat i nemocniční lékárna, která tak může zadržet výdej léčiv pro nemocnici. Lékárníci žádají pacienty o pochopení, pokud taková situace nastane a lék budou muset umístit do karantény. Kdyby lék vydali, hrozila by jim ze strany SÚKL pokuta až dva miliony korun.
Autor: Euroskop