EU dosáhla předběžné dohody o digitálních certifikátech pro covid. Usnadní letní cestování

21.05.2021
Euroskop.cz, ČTK

Lidé v Evropské unii budou patrně se začátkem letních prázdnin moci začít využívat k usnadnění cest přes hranice digitální certifikát EU pro covid, takzvaný covidový pas. Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu včera po několika dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Pro jeho získání budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény. Oznámil to hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar.

EU s postupujícím očkováním proti covidu-19 chystá letní oživení cestovního ruchu, který patří k odvětvím nejvíce zasaženým pandemickými omezeními. Na žádost zvláště jihoevropských států, které doufají v letní návrat turistů, vyjednaly unijní instituce parametry společného cestovního certifikátu. Jednodušší cesty přes hranice, které nyní výrazně komplikuje nákaza, umožní lidem očkovaným, těm s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci.

Kompromis v podobě „cenově dostupných“ testů

„Tahle dobrá zpráva může zajistit, že se v létě 2021 nebude opakovat noční můra z loňského léta,“ řekl novinářům po jednání španělský zpravodaj schváleného návrhu. Zatímco loni byly cesty do zahraničí komplikované a turistický ruch velmi strádal, od certifikátu si lidé i firmy slibují výrazné zlepšení.

Europoslanci požadovali, aby v rámci osvědčení byly lidem k dispozici bezplatné testy. Zatímco očkování je totiž v unijních zemích zdarma, testy před cestami do zahraničí se většinou platí. Některé unijní státy však nechtěly na tuto podmínku bez výhrady přistoupit. Dohodnutý kompromis nakonec počítá s „dostupnými testy“, v jejichž úhradě pomohou státům unijní fondy. Evropská komise podle Lópeze Aguilara vyhradí na testování 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) a v případě potřeby bude mít v rezervě i další finance.

„Chápeme, že platba za test může znamenat finanční zátěž pro občany, zejména pro ty, kteří musí často překračovat hranice, jako jsou přeshraniční pracovníci nebo rodiny s dětmi, které ještě nejsou očkovány,“ zdůvodnila unijní finanční podporu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se na přípravě certifikátu podílela. Bezplatné testy by mohli podle Lópeze Aguilara mít například přeshraniční pracovníci či studenti.

Covidové certifikáty mají být v provozu od července

Předmětem sporu byly i dodatečné restrikce, které chtěly některé země s certifikátem spojit, což by podle řady europoslanců bylo proti jeho smyslu. Schválená dohoda podle Lópeze Aguilara sice umožňuje státům svá omezení zavést, ovšem pouze ve výjimečných případech, jako je opětovné rychlé šíření viru.

Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Mohou však dle svého uvážení akceptovat i dosud neschválené preparáty jako ruský Sputnik V, s nímž již očkuje Maďarsko a chystá se k tomu například Slovensko. Některé státy již dříve dávaly najevo, že ji budou akceptovat až po souhlasu EMA.

Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní. Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí. Podle komise by mohly být covidové pasy v provozu od začátku července, kdy mají pravidla vstoupit v platnost.

Autor: Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek