Europoslanci hlasovali o covidových certifikátech, podle komisaře je má milion lidí

09.06.2021
Euroskop.cz, ČTK

Poslanci Evropského parlamentu včera večer hlasovali o zavedení zavedení covidových certifikátů, které mají lidem od července usnadnit cestování přes hranice v době pandemie. Europoslanci v dopolední debatě dávali najevo, že digitální certifikáty budou velkou úlevou pro obyvatele Evropské unie i strádající turistický průmysl. Očekává se, že návrh podporovaný všemi nejsilnějšími politickými skupinami v parlamentu hladce projde. Poslanci kvůli pandemii hlasovali na dálku, výsledky proto EP oznámí až dnes ráno.

Úspěch systému bude podle řady poslanců po očekávaném schválení návrhu záviset hlavně na přístupu členských zemí, které by se měly zasadit o jeho hladké spuštění a fungování. Eurokomisař Didier Reynders uvedl, že již v rámci zkušebního provozu v několika zemích si osvědčení pořídil více než milion lidí. Jsou mezi nimi i Češi.

Obnovení svobody pohybu

Europoslanci se ke konečnému schválení certifikátů dostali ve zkrácené proceduře necelé tři měsíce poté, co v březnu jejich zavedení navrhla Evropská komise. Osvědčení budou moci zdarma dostat lidé očkovaní, ti s negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci. Podle velké části zákonodárců jde o zásadní krok pro obnovení svobody pohybu, kterou unijní země lidem omezily kvůli koronaviru.

„Teď mají před sebou práci členské státy, jejichž úkolem je zaručit fungování (systému),“ prohlásil včera hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar. Stejně jako další europoslanci zdůraznil, že státy se při vyjednávání o parametrech certifikátů odmítly vzdát nouzové možnosti, která jim dovolí v případě zhoršené epidemické situace vyžadovat i po majitelích pasů například karanténu či jiné dodatečné podmínky. Podle poslanců by k tomu měly země sáhnout jen zcela výjimečně a s dostatečným předstihem o svém záměru informovat.

Cenově dostupné testy

Poslancům se rovněž nepovedlo prosadit, aby byly testy pro účely certifikátů zcela zdarma, což by zabránilo diskriminaci neočkovaných lidí. Státy souhlasily, že budou testy „cenově dostupné“ a řada zemí je chce v nějaké míře začít nabízet bezplatně. Všechny státy budou povinně uznávat vakcíny schválené na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), podle svého uvážení mohou pak akceptovat i jiné preparáty jako například ruský Sputnik V.

Devět unijních zemí – Česko, Německo, Polsko, Španělsko, Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Dánsko a Litva – začalo již osvědčení nabízet lidem ve zkušebním provozu. „Certifikáty již dostal více než milion lidí a mnoho dalších bude následovat v dalších týdnech a měsících,“ prohlásil včera komisař Reynders. Brusel podle něj očekává, že ostrý provoz ve všech státech začne 1. července. Země musí do té doby připravit své národní databáze a propojit je do jednotného systému, díky němuž půjde osvědčení okamžitě přečíst v celé unii.

Europoslanci také zdůrazňovali, že certifikáty nemají sloužit pouze pro prázdninové turistické cesty, ale mají rovněž usnadnit situaci přeshraničním pracovníkům, studentům či lidem s příbuznými v zahraničí. Právě oni jsou podle komise prioritními skupinami, na něž by měly státy myslet s bezplatnými testy. Komise pro tento účel vyhradila z nouzových zdrojů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun), které je připravena zemím na testování poskytnout.

Autor: Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek