Scholz: Německo cítí odpovědnost za silnou EU

13.12.2021
Euroskop, čtk

Nová německá vláda bude nadále usilovat o silnou a suverénní Evropskou unii, její přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství a společný boj proti nemoci covid-19. Po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou to v pátek prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který také mimo jiné potvrdil záměr své vlády docílit unijní podpory pro výrobu energie z plynu. Šéfka unijní exekutivy ocenila pokračování proevropského přístupu Berlína a označila Německo za příklad pro ekologickou transformaci unie.

Scholz se do Bruselu a Paříže vypravil na svou první zahraniční cestu dva dny poté, co se ujal úřadu. V sídle unijních institucí se přihlásil k výrazně proevropskému kurzu své předchůdkyně Angely Merkelové, za jejíž šestnáctileté vlády bylo Německo klíčovým hybatelem evropské integrace.

„Německá politika musí vnímat přímou odpovědnost za pokrok Evropy,“ řekl sociálnědemokratický politik. Někdejší německá ministryně obrany Von der Leyenová sice patří ke konkurenčním křesťanským demokratům a měla velmi blízko k Merkelové, dnes však zdůraznila, že příslušnost k rozdílným stranám nemusí být na překážku. „Známe se osobně řadu let a máme za sebou dobrou a důvěryhodnou spolupráci,“ řekla na adresu svého bývalého vládního kolegy, donedávna ministra financí.

Od nového vládního týmu v Berlíně si i vzhledem k účasti Zelených komise slibuje například ještě důraznější tlak na ekologickou transformaci hospodářství, která je stěžejní prioritou unijní exekutivy. Očekává se, že nastupující vláda zvolí také ráznější přístup směrem k Rusku nebo Číně a k posílení role EU v mezinárodní politice.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek