EMA doporučila posilovací dávku vakcíny Johnson & Johnson

15.12.2021
Euroskop, čtk

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila podávání posilovací dávky původně jednodávkové vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Další injekci je podle ní možné aplikovat po uplynutí nejméně dvou měsíců od prvotního naočkování u všech osob starších 18 let. Po látkách firem Pfizer/BioNTech a Moderna se tak jedná již o třetí preparát, který EMA doporučuje pro posílení ochrany získané základním naočkováním.

EMA uvedla, že podle dostupných dat druhá dávka vakcíny zvané Janssen zvyšuje množství protilátek v těle naočkovaného. Agentura rovněž nemá zprávy o riziku trombózy, trombocytopenie, tedy sníženého množství krevních destiček, a dalších velmi vzácných vedlejších účincích spojovaných s touto vakcínou po obdržení druhé dávky. Situaci však dále monitoruje.

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) agentury rovněž došel k závěru, že vakcínu firmy J&J lze podávat jako posilovací dávku i osobám, které jsou základně naočkovány některou s vakcín typu mRNA, tedy Modernou či Pfizerem. Podání jiné posilovací látky při doočkování přitom podle vědců v některých případech poskytuje lepší ochranu než očkování stále stejným preparátem.

EMA v současné době povoluje očkování na území EU čtyřmi látkami, a to preparáty firem Pfizer/BioNTech, Moderna, J&J a AstraZeneca.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek