Růst ekonomiky EU ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 0,4 procenta

01.02.2022
Euroskop, ČTK

V eurozóně, tedy v 19 zemích platících eurem, tempo hospodářského růstu ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu tříměsíčnímu období zpomalilo na 0,3 z 2,3 procenta. Meziročně ale růst zrychlil, a to na 4,6 procenta z 3,9 procenta ve třetím čtvrtletí.

Na základě předběžných údajů Eurostat odhaduje, že růst za celý loňský rok v zemích EU dosáhl 5,2 procenta. Růst v eurozóně odhaduje na stejnou hodnotu. Rychlý odhad je založen pouze na dílčích údajích, které se budou dál zpřesňovat.

Mezi státy, z kterých už má Eurostat údaje k dispozici, ekonomika rostla nejrychleji ve Španělsku. Proti předchozímu čtvrtletí tam vzrostla o dvě procenta. Následuje Portugalsko (+1,6 procenta) a Švédsko (+1,4 procenta). Nejvýraznější pokles naopak za čtvrté čtvrtletí registruje Rakousko, jehož ekonomika zaznamenala proti předchozímu čtvrtletí útlum o 2,2 procenta. Za ním je Německo (-0,7 procenta) a pak Lotyšsko (-0,1 procenta).

V meziročním srovnání ekonomika zaznamenala růst ve všech členských zemích, za které jsou data k dispozici. Údaje za Českou republiku budou známy v úterý.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek