Macron pozval evropské státníky do Paříže k jednání o posílení Evropy

Francie se musí odpoutat od energetické závislosti na Rusku, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním projevu k národu. Nezávislost Francie mají zajistit investice do energetiky, ekonomiky a obrany. Do nové etapy ale podle francouzského prezidenta musí vstoupit také celá evropská obrana a proto Macron na 10. a 11. března svolal do Paříže evropské státníky k jednání o společném postupu.

Válku vyvolal ruský prezident Vladimir Putin, uvedl dnes Macron o dění na Ukrajině. Přesto chce francouzský prezident s Putinem dál jednat a přesvědčit ho, aby složil zbraně a zabránit tak zhoršení napětí a celého konfliktu.

„Prezident Putin se rozhodl pro válku; Rusko nebylo napadeno, je to agresor,“ prohlásil Macron, za jehož zády mohli diváci televizního projevu kromě vlajek Francie a EU vidět také žlutomodrou vlajku napadené Ukrajiny. Ruskou rétoriku o „denacifikaci Ukrajiny“ odmítl jako lživou. Válka je podle něj „plodem revizionistického čtení dějin Evropy“ a není konfliktem mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, protože NATO nemá na Ukrajině žádné základny.

Macron také vyzdvihl čest a odvahu Ukrajinců i jejich prezidenta Volodymyra Zelenského, se kterým si pravidelně telefonuje. Připomněl také vojenskou a humanitární pomoc, kterou Francie Ukrajině poslala i 500 francouzských vojáků, kteří se tento týden přesunuli na základnu NATO v Rumunsko, aby posílili východní křídlo aliance.

Sdílet tento příspěvek