Dnešní první odhady vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí ukazují na výrazné oživení ekonomiky po pandemii koronaviru, které ale v dalších čtvrtletích zastaví dopady války na Ukrajině v podobě vysoké inflace i problémů s dodávkami v průmyslu. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním údajům Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici počítají s celoročním růstem ekonomiky minimálně o více než procento.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Výrazný meziroční nárůst ekonomiky je podle ekonomů dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni ekonomika klesla. „Meziroční růst ekonomiky v letošním roce je podpořen i nízkou srovnávací základnou, pokud by totiž ekonomika celý letošní rok mezičtvrtletně stagnovala, stále vykáže meziroční růst o téměř dvě procenta,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
„Česká ekonomika svým výkonem v letošním prvním kvartálu zřejmě dosáhla maxima možného. Česko tímto výsledkem sice zaostává za většinou svých partnerů v EU, rozdíl se ale podle všeho během prvního kvartálu snížil, když některé země, kupříkladu Francie, mezičtvrtletně stagnovaly či dokonce propadly. Za růstem české ekonomiky stála ve velké míře setrvačnost,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Od druhého čtvrtletí nicméně podle něj převáží negativní dopady války a navíc se vyčerpá efekt loňské nízké základny.
První odhad HDP podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové ukázal, že stagflace v Česku zatím nenastala, a to ani při inflaci přes 11 procent. „Růst byl dokonce trochu vyšší než v makropredikci čekalo MF (4,3 procenta). I kdyby ekonomika ve zbytku roku stagnovala, celoroční růst by dosáhl minimálně jedno procento,“ uvedla na twitteru. Stagflace je kombinace vysoké inflace a stagnace ekonomiky.
Předběžný výsledek je podle hlavního ekonoma Creditas Petra Dufka dobrým startem do letošního roku. „Zajímavější nicméně budou až upřesněná podrobná čísla, která budou k dispozici později. Ta teprve mohou naznačit, jak se se všemi nahromaděnými problémy daří vyrovnávat firmám, i jak zasahují do života českých domácností,“ uvedl. Zároveň je podle Dufka téměř jisté, že se poměrně dobrý výsledek bude ve druhém čtvrtletí jen stěží opakovat. Nicméně stále je podle něj velká šance, že celoroční růst ekonomiky nezpomalí pod dvě procenta.
I podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera bude kvůli válce na Ukrajině, vysoké inflaci a šíření koronaviru v Asii od druhého čtvrtletí ekonomická aktivita pravděpodobně klesat. „Ekonomika podle naší nové prognózy vzroste letos pouze o 1,8 procenta. Její růst však bude z velké části dán nízkou srovnávací základnou loňského roku,“ uvedl.
„Česká ekonomika vykázala za letošním první tři měsíce solidní hospodářský růst, další čtvrtletí ale budou velmi pravděpodobně méně příznivá,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Za celý letošní rok čeká růst ekonomiky kolem jednoho procenta.
„Oba dva údaje – jak meziroční, tak meziměsíční – jsou slušné. Ukazují na to, že před ruskou invazí na Ukrajinu probíhalo silné oživení postcovidové ekonomiky. Válka ale způsobila nejenom šok, ale zároveň výrazně prohloubila přetrvávající materiálovou krizi a ještě více narušila dodavatelské řetězce,“ uvedl ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.