Agentura EU pro bezpečnost letectví varovala před riziky kvůli válce na Ukrajině

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) včera varovala před zvýšeným rizikem, jemuž kvůli válce na Ukrajině mohou čelit letecké společnosti. Ve své zprávě poukázala například na možnost náhodného zasažení civilního letadla či na zvýšenou hrozbu kybernetických útoků.

„Jak ukázaly předchozí války, chybná identifikace (letadla) je v nepřehledných válečných zónách snadná,“ uvedla EASA. „Je snadné vidět možnost, že se nevinné letadlo stane terčem raket,“ dodala. EASA poukázala rovněž na nebezpečí, že vojenská letadla operující v zóně konfliktu neúmyslně naruší sousední civilní vzdušný prostor. Upozornila také například na možné narušení GPS signálu v zemích blízkých konfliktu.

Komplikace může podle úřadu způsobit i zvýšená aktivita vojenských letadel v zemích mimo konflikt, například v podobě vojenských cvičení či hlídkových letů. „Ruská invaze na Ukrajina vedla k novým bezpečnostním problémům a zvýšila stávající potíže,“ uvedla EASA.

V roce 2014 se na východě Ukrajiny v oblasti ovládané proruskými separatisty zřítil Boeing 777 malajsijských aerolinek, všech 298 lidí na palubě zemřelo, většina byli občané Nizozemska. Podle ukrajinských úřadů letadlo sestřelila protiletadlová raketa, z odpovědnosti se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinské vládní síly.

Nizozemsko na základě vyšetřování viní ze sestřelení letadla Rusko, předloni po téměř šesti letech vyšetřování, které vedl mezinárodní tým, začal soudní proces se čtyřmi podezřelými. Letos pak Austrálie a Nizozemsko zahájily u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) i právní řízení proti Rusku.

Zdroj: Euroskop.cz, ČTK

Sdílet tento příspěvek