Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v Indii: prohloubení strategického partnerství

Evropská unie a Indie posílí své partnerství a prohloubí dvoustrannou spolupráci se zaměřením na dodržování globálního řádu založeného na pravidlech, podporu hospodářského oživení, boj proti změně klimatu a plánování digitální transformace. Tato skutečnost byla potvrzena během návštěvy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Novém Dillí koncem dubna, kde se setkala s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindem a vedla rozsáhlé rozhovory s předsedou vlády Naréndrem Módím.

Předsedkyně Ursula von der Leyenová a předseda vlády Naréndra Módí se dohodli na zřízení společné Rady pro obchod a technologie, která bude řešit klíčové obchodní, hospodářské a technologické výzvy a podpoří spolupráci v těchto oblastech.

Dohodli se rovněž na obnovení jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Indií a na zahájení jednání o dohodě o ochraně investic, jakož i o dohodě o zeměpisných označeních. První kolo jednání se uskuteční v červnu. Indie je pro Evropskou unii klíčovým strategickým partnerem. EU je třetím největším obchodním partnerem Indie a druhou největší vývozní destinací.

Strategie EU Global gateway

Strategie EU „Globální brána“ přináší nové příležitosti ke spolupráci a investicím do bezpečné a udržitelné infrastruktury v Indii a v místním regionu. Indie a Evropská unie mají vzhledem ke své velikosti, hospodářské výkonnosti a energetickým potřebám klíčový význam pro přechod k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti. Předsedkyně von der Leyenová navrhla posílit spolupráci za účelem dosažení ambiciózních cílů v oblasti dekarbonizace, jakož i zintenzivnit společné úsilí zaměřené na solární energii, a zejména prohloubit spolupráci v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů.

Předsedkyně von der Leyenová navštívila ústředí Mezinárodní solární aliance – jedné ze stěžejních iniciativ Indie v boji proti změně klimatu – a setkala se s generálními řediteli indických a evropských energetických společností. Předsedkyně rovněž navštívila Institut pro energii a zdroje (TERI), kde se setkala s mladými studenty a klimatickými aktivisty, a Nanobiotechnologické centrum, které je společným podnikem TERI a australské univerzity Deakin, a setkala se s indickými lídryněmi a podnikatelkami.

Sdílet tento příspěvek