Tribunál Evropské unie včera zamítl stížnost Británie, které Evropská komise nařídila vybrat dlužné daně od skupiny nadnárodních společností. Soud potvrdil rozhodnutí unijní exekutivy, podle něhož britské úřady ještě před vystoupením země z evropského bloku poskytovaly firmám včetně Londýnské akciové burzy či mediální společnosti ITV neoprávněnou konkurenční výhodu. Británie i dotčené společnosti se mohou proti rozhodnutí odvolat.
Komise v rámci dohledu nad konkurenčními pravidly v posledních letech nařídila některým evropským zemím vybrat daně od velkých firem, které podle ní dostávají od úřadů nedovolenou státní podporu v podobě daňových úlev. Nejznámějším případem byla dohoda Irska s americkou technologickou společností Apple, která však podle názoru soudu daně doplácet nemusí. Naproti tomu například v Nizozemsku, Belgii či Lucembursku nadnárodní společnosti státu dlužné částky uhradit musejí.
Stejně je tomu podle druhého nejvyššího soudu EU také v případě Británie, které komise nařídila vybrat nespecifikovanou částku v roce 2019 ještě jako členské zemi. „Komise nepochybila při zjištění, že výjimky v tomto případě představují konkurenční výhodu pro ty, kteří z nich profitují, a proto musejí být všechna související podání zamítnuta,“ uvedl dnes unijní soud.
Evropská komise konkrétní firmy nespecifikovala, dvě zmíněné společnosti se však podílely na stížnosti k unijnímu soudu. Mezi další patří podle agentury Reuters firmy BBA Aviation, Euromoney či Daily Mail&General.
Zdroj: Euroskop, čtk