Ministři členských států pro oblast vesmírů (za ČR MPO) přijali minulý týden 10. června dva soubory závěrů, z nichž se jeden týká programu Copernicus do roku 2035 a druhý se týká budoucího přístupu EU k řízení kosmického provozu. Tyto závěry představují politické směřování, pokud jde o budoucnost programu EU Copernicus. Dále posilují společný postoj EU, pokud jde o řízení kosmického provozu.
Program Copernicus do roku 2035
Copernicus je program EU pro pozorování Země nabízející informační služby založené na družicovém pozorování Země a datech z jiného prostředí než z vesmíru. Tyto informace umožňují poskytovatelům služeb, veřejným orgánům, jakož i mezinárodním organizacím zlepšovat kvalitu života evropských občanů. Ukázalo se, že údaje získané v rámci programu Copernicus jsou užitečné v několika oblastech. Zejména v oblasti odezvy na mimořádné události, zabezpečení potravin na globální úrovni, boje proti změně klimatu, ochrany hranic a národní bezpečnosti.
Závěry Rady o programu Copernicus do roku 2035 pomáhají připravit budoucnost tohoto kosmického programu.
Představují vizi do roku 2035 a politické směřování programu Copernicus založené třech klíčových pilířích:
- Zelené dohodě
- Digitální transformaci
- Bezpečnosti
Celý dokument k programu Copernicus 2035 zde.
Řízení kosmického provozu
Vesmír je více přetížený než kdy jindy. Aby bylo možné řešit globální výzvy, které s sebou tento zvýšený provoz přináší, musí se odpovídajícím způsobem změnit pravidla pro činnosti v kosmickém prostoru. Klíčem k řešení strategických výzev a výzev v oblasti konkurenceschopnosti ve vesmírné doméně je sdílení kapacit, informací a osvědčených postupů mezi členskými státy.
V závěrech o přístupu EU k řízení kosmického provozu ministři zdůraznili, že je důležité zlepšit kapacity EU v oblasti získávání poznatků o situaci ve vesmíru a sledování vesmíru. To umožní, pokud jde o řízení kosmického provozu, posílit pozici EU na mezinárodní scéně.
EU a vesmír
Evropský kosmický průmysl je druhým největším na světě:
- Zaměstnává více než 231 000 kvalifikovaných pracovníků.
- Jeho hodnota je odhadována na 56–62 miliard €.
- 1/3 světových družic se vyrábí v Evropě.
- Na oběžné dráze je v současnosti více než 30 družic a v příštích 10–15 letech se plánuje vypuštění dalších 25.
Dosavadní úspěchy EU:
- země EU mohou lépe řešit výzvy společně
- společné plánování a rozvoj výzkumné infrastruktury
- efektivnější vnitrostátní výzkumné systémy
- volný pohyb v oblasti vědy a poznatků
- mobilita a otevřený trh práce pro vědecké pracovníky v celé EU
- iniciativy prosazující genderovou rovnost
- těsnější mezinárodní spolupráce
Zdroje: https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/european-research-area/ a https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/eu-in-space/