Dvanáct členských států EU se vyslovilo pro kandidaturu Ukrajiny do EU

Představitelé všech dvanácti evropských zemí zapojených do iniciativy Trojmoří se včera vyslovili pro udělení kandidátského statusu Ukrajině na členství v Evropské unii, uvedl německý server Stern. Za Českou republiku se včerejšího summitu v Rize účastnil předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil (ODS), uvedla v tiskové zprávě kancelář Senátu.

Evropská komise minulý týden doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství v EU, rozhodující slovo bude mít ale tento týden unijní summit. Vystrčil včera na setkání nejvyšších ústavních činitelů zemí zapojených do iniciativy Trojmoří řekl, že tato neformální organizace může Ukrajině pomoci nejen tak, že se zasadí o její přijetí do EU, ale že s ní bude spolupracovat například také v oblasti rozvoji energetiky, digitalizace a dopravní infrastruktury.

Zástupci zemí zapojených do platformy Trojmoří kromě toho rozhodli, že Ukrajina se může účastnit veškerých projektů iniciativy jako partnerská země.

„Dnes jsme rozhodli, že přizveme Ukrajinu k účasti na všech projektech, které bude Trojmoří realizovat,“ řekl po jednání lotyšský prezident Egils Levits. Účastníky jednání virtuálně pozdravil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Iniciativa Trojmoří sdružuje 12 zemí střední a východní Evropy mezi Jaderským, Černým a Baltským mořem. Vznikla v roce 2016 s cílem zajistit politickou podporu významným přeshraničním projektům mimo jiné v energetice, dopravě nebo digitální komunikaci.

Zdroj: Euroskop.cz, ČTK

Sdílet tento příspěvek