Tribunál Soudního dvora EU potvrdil zákaz vysílání ruské televize RT

Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes potvrdil březnový zákaz EU vysílání ruské televize RT (dříve Russia Today) kvůli systematickým dezinformacím. Informovala o tom agentura Reuters. Soud podle agentury AFP zamítl žádost RT France o zrušení pozastavení jejího vysílání, které unie nařídila v rámci sankcí vůči Moskvě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil dnešní verdikt za „extrémně negativní“ a pohrozil podobnými kroky vůči západním médiím v Rusku.

Evropská unie zakázala nedlouho po ruské invazi na Ukrajinu vysílání Moskvou podporované stanice RT a také internetového serveru Sputnik, které nelze šířit na kabelové televizi ani prostřednictvím internetu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy řekl, že cílem zákazu je znemožnit „systematickou manipulaci s informacemi a šíření dezinformací, které Kreml používá jako nástroj při útoku na Ukrajinu“.

Tribunál došel podle agentur nyní k závěru, že dočasný unijní zákaz vysílání nezpochybňuje svobodu projevu jako takovou. Právě tím argumentovala ruská státní média ve své žalobě proti březnovému rozhodnutí unijního bloku.

Reakce Kremlu

„Podobná nátlaková opatření přijímáme a budeme přijímat proti západním médiím působícím u nás v zemi,“ reagoval na dnešní verdikt soudu mluvčí Kremlu Peskov. „Také je nenecháme pracovat v naší zemi,“ dodal.

Stav svobody tisku v Rusku

Rusko letos opustilo mnoho zahraničních novinářů a řada zahraničních médií tam pozastavila svou činnost. Reagovali tak na zavedení zákona, v jehož rámci hrozí až 15 let vězení za publikaci toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Skončila kvůli tomu i některá ruská média, například liberální rozhlasová stanice Echo Moskvy.

RT dlouhodobě čelí kritice, že šíří ruskou vládní propagandu a protizápadní dezinformace. Podobně je vnímán také státní internetový server Sputnik, který má řadu jazykových mutací včetně češtiny. Podle agentury Reuters se RT může proti rozhodnutí soudu odvolat.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek