Pobaltské země, Polsko a Finsko by společně mohly zakázat vstup ruským turistům

Pokud se členské země Evropské unie nedohodnou na plošném zastavení vydávání turistických víz ruským občanům, mohly by zákaz vstupu pro ruské turisty zavést společně Litva,Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Finsko. Podle agentury Reuters to dnes řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Litva i další členské země EU volají po zablkování turistických víz pro Rusy kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

„Ruští turisté by neměli být v Evropské unii. Jejich stát provádí genocidu,“ řekl novinářům Landsbergis. Dodal, že již hovořil s ministry zmiňovaných členských zemí EU a že během těchto debat nenarazil na zásadní politické rozpory.

Pozice České republiky

Pro plošné zastavení vydávání víz pro ruské občany členskými státy EU je také Česká republika, která v tomto pololetí předsedá Evropské unii. Český ministr zahraničí Jan Lipavský chce tuto otázku předložit na jednání šéfů diplomacií unijních zemí na konci srpna v Praze. Proti plošnému přerušení vydávání víz Rusům ale vystoupil například německý kancléř Olaf Scholz, který prohlásil, že je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska.

Poté, co Evropská unie v reakci na ruskou agresi na Ukrajině pozastavila letecké spojení s Ruskem, využívají ruští turisté k cestám do Evropy s oblibou pozemní hranici s Finskem. Další unijní země sousedící s Ruskem totiž už vydávání turistických víz ruským občanům omezily.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek