Pokud Evropská unie v pátek na mimořádném zasedání ministrů pro energetiku dosáhne elementární shody na řešení situace, může to vést i k uklidnění evropských trhů s energiemi. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na základě výsledků jednání kabinet rozhodne příští týden o zavedení některého z připravených národních scénářů.
Podle Rakušana existuje shoda na vzniku státního obchodníka s energiemi, který zajistí výhodnější ceny pro veřejný sektor. O licenci na obchodování s elektřinou a plynem už podal žádost u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) státní podnik Prisko.
Mimořádné jednání kabinetu
Na středečním zasedání kabinet také diskutoval o způsobech, jak legislativně umožnit vládě, aby mohla zasáhnout a reagovat na výkyvy cen například regulací nebo zastropováním cen energií. Hovořil také o pomoci nejrůznějším segmentům firem.
„Pokud dojde (na zasedání ministrů pro energetiku) k nějaké elementární shodě, může vést i k uklidnění evropských trhů s energiemi. Na základě toho, co se dohodne, budeme aplikovat jeden z národních scénářů, kterými se vláda zabývala,“ řekl Rakušan.
Kabinet by měl mimořádně jednat v pondělí v podvečer a následně představit detaily podpory. „Je potřeba udělat i změny, aby kompetence, operativnost vlády v rychlém rozhodování byla,“ dodal vicepremiér. Vláda podle něj pomůže zranitelným a lidem, kteří by nezvládli platit zálohy.
Resort připravuje program kompenzací pro podniky
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost, řekl.
Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například tzv. iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.
Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.
Zdroj: ČTK, Euroskop.cz